Türk konut sektöründe, maliyet-etkinlik analizi: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, yerel yönetim, konut yapı kooperatifleri ve özel kesimde karşılaştırmalı bir analiz
Analysis of costs and the action at Turkish housing development sector:A compared analysis of housing development administration of Turkey, the local anministrations,cooperatons of housing and the private sector
  1. Tez No: 187643
  2. Yazar: ATİLLA OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Social Services, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Toplu konut uygulamalann incelendiği bu 9ah§mada, Tiirkiye'de ki konutsektörii, konut arz-talep dengesi, konut sorunu, konut politikalan, konut iireticilerive bu katihmcılann göreceli etkinlikleri Etimesgut belediye sınırlan i9erisindekiiiretici gruplannın ger9ekle§tirdikleri projeler esas ahnarak ortaya konulmaya9ah§ilmı§tır. Elde edilen sonu9larla gelecek be§ yılhk dönemdeki konutsektöriiniin birim maliyet ve iiretici gruplannın beklenen paylan tahmin edilmi§tir.Giri§ böliimiinde, konut tanımı yapılarak, Tiirkiye ifin önemli bir sorunte§kil eden konut a9igi, alt-sektörel bazda a9iklanmaya 9ah§ilmı§tır.Birinci böliimde, öncelikle konut iireticileri ayn ayn ve birbirleri ile olanilisjdleri a9isından incelenmi§ ve vanlan sonu9lar ı§iginda; Toplu Konut IdaresiBasjtanhgi, Konut Yapı Kooperatifleri, Yerel Yönetimler ve Özel te§ebbiisgirisjmleri olarak sınıflandinlarak detayh bir §ekilde incelenmi§tir.Konut arz-talep ili§kisi, konut arz ve talebine duyulan ihtiyacın nedenlerive konut politikalannın dönemler ve yıllar itibariyle a9iklanmasıyla irdelenmeye9ah§ilmı§tır.£ah§manın ikinci böliimünde, 2004 ve 2005 yıllan itibariyle Ankara iliEtimesgut ve Mamak il9elerinde faaliyet gösteren konut iireticileri tarafından in§aedilen konutlann m birim mahyetlen, satıs, nyatlarından nareketle nesaplanmı§ veBayındırhk ve Iskan Bakanhgi tarafından belirlenen m birim maliyet verileri ilekıyaslanarak birbirleri ile kar§ila§tırmah olarak analiz edilmi§tir.Ara§tırmanm son böliimiinde; konut iiretimine ili§kin faaliyetler ve gruplaritibariyle kar§ila§tırmah analizi gelecek be§ yıh tahmin etmek iizereger9ekle§tirilmi§tir. Bulgular, söz konusun gelecek on yılhk dönemde,beklentilerin aksine, bu sektörde en önemli katihmcı olarak TOKI'nin yeralacaginı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study which analyzes mass housing projects, tries to demonstrate the situation ofthe housing sector in Turkey on the basis of supply and demand balance, housing problems,housing policies, house builders and the boundaries of Etimesgut municipality. The unit costof the housing and apportionment of producer groups for the next decade are estimated withreference to the findings of this analysis.The introduction begins with the definition of housing and then he housing shortage,which is an important problem for turkey, is tried to be explained on the sub-sectoral basis.In the first chapter the house producers are analyzed separately and with regard totheir relation to each other; and in the light of the findings, classified under four headings: TheHousing Devolopment Administration, Housing Cooperatives, Local Administrations andPrivate Enterprise. A detailed examination of the supply and demand relation in housingsector is made by explaining the reasons of the need for a supply and demand balence, and thehousing policies according to the years and periods.In the second chapter, m² unit cost of the housings built by the producers in Ankara,Mamak and Etimesgut districts, in the years of 2004-2005 is calculated on the basis of sellingprices, and the resuls analyzed comparatively with the m² unit cost determined by theMinistry of Public Works and Settlement.In the last chapter with a comparative analysis of activities and the groups in thehousing sector in order to estimate the next ten years of the sector. In opposition to theexpected the findings point out that Housing Development Administration is going to remainas the most important participant in the sector.