Hipermedya ortamlarda öğrenme stillerine dayalı farklı gezinti yapılarının öğrenci başarısına etkisi
The effects of navigation structures based upon learning styles on the success of the student in hypermedia environments
  1. Tez No: 187642
  2. Yazar: RIDVAN KAĞAN AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET HİPERMEDYA ORTAMLARDA ÖĞRENME STİLLERİNE DAYALI FARKLI GEZİNTİ YAPILARININ ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ AĞCA, R. Kağan Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Halil İbrahim YALIN Ankara 2006, XIII+79 Sayfa Bu araştırma, hipermedya ortamlarda öğrenme stillerine dayalı farklı gezinti yapılarının akademik başarıya etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğrenme stili olarak Kolb Öğrenme Stili Modeli temel alınmıştır. Hipermedya ortamların tasarlanması aşamasında Direct Path Pattern ve Related Child Pattern gezinti yapıları kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel boyutunu gerçekleştirmek için Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden toplam 320 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere uygulanan öğrenme stili belirleme ölçeği ile öğrencilerin baskın öğrenme stilleri tespit edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; Türkçe Öğretmenliği Bölümü 132, Sınıf Öğretmenliği Bölümü 70, Fen Bilgisi Öğretmenliği 66 ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencileri 52 olarak bulunmuştur. Öğrenme stilleri belirlenen 320 deneğin her biri homojen gruplara bölünerek her bir öğrenme stiline eşit dağılım yapılmıştır. Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri kullanılarak öğrenme stilleri belirlenen 436 öğrenci, eşit olarak dağılımı yapılmışÂ ve 40'arlı 8 grup oluşturulmuştur. Gruplara öntest uygulandıktan sonra, her bir öğrenme stiline uygun nitelikte ve farklı yapılarda hazırlanan web siteleri ile 2 haftalık bir öğretim sağlanmıştır. Uygulama sonunda sontest uygulanmıştır. Gezinti yapısının öğrencilerin başarıları etkiler nitelikte olduğu saptanmıştır. Genel itibariyle özümseyen öğrenme stiline sahip olan bireyler doğrusal yapıda, yerleştiren öğrenme stiline sahip bireyler doğrusal olmayan yapıda, değiştiren öğrenme stiline sahip bireylerin doğrusal yapıda ve son olarak ayrıştıran öğrenme stiline sahip olan bireylerin ise doğrusal olmayan yapıda daha başarılı olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF NAVIGATION STRUCTURES BASED UPON LEARNING STYLES ON THE SUCCESS OF THE STUDENT IN HYPERMEDIA ENVIRONMENTS AĞCA, R. Kağan Master of Science, Computer Education and Instructional Technology Adviser: Prof. Dr. Halil İbrahim YALIN. Ankara 2006, XIII+79 Sayfa This study was conducted with the purpose of determining the affect of different navigation structures based upon learning styles in hypermedia environments on academic achievement. In this study, Kolb Learning Style Modal was taken as the basic for the learning style. Direct Path Pattern and Related Child Pattern navigation structures were used during the process of designing hypermedia environments, 320 students from the Departments of Turkish Language Teaching, Social Sciences Education, Science Education and Primary Education of Abant Izzet Baysal University Faculty of Education participated in order to fulfill the experimental dimension of the study. The dominant learning styles of the students were determined by means of the learning style determination scale which was applied to the students.  As a result of the statistical analysis, it was found that the students of Department of Turkish Language Teaching was 132; of Department of Primary Education was 70; of Department of Science Education was 66; and of Department of Social Sciences Education was 52. Each subject whose learning styles were determined divided into groups and equal distribution was made for each learning style. 436 students whose learning styles were determined by means of Kolb Learning Styles Inventory were distributed equally and 8 groups of 40 students were formed. 2­week instruction was provided with the students by means of web sites which were prepared in different structures and appropriate for each learning style after the application of the pretest. Post test was applied at the end of the instruction. It was determined that the structure of the navigation effected the students? achievement. In general, individuals with Assimilators Learning Style were successful in linear structure, individuals with Accomodators Learning Style were successful in non­linearstructure, individuals with Divergers Learning Style were successful in linear structure, and finally, individuals with Convergers Learning Style were successful in non­linear structure.