Cumhuriyetten günümüze milli eğitim şüraları ve müzik eğitimine yansımaları
National education councils from the foundation of the republic until today and their reflections on the music education
- Tez No: 187687
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Eğitim ve öğretim tarihimizle ilgili genel olarak araştırmalar yapılmasınarağmen müzik eğitimi alanı içinde; Millû Eğitim Bakanlığı'nın merkez teşkilatındanolan ve danışma kurulu işlevi gören Millû Eğitim ŞÃ»rası ile ilgili yeterli araştırmanınolmaması araştırmamıza zemin hazırlamıştır.Amacımız, Türk Milli Eğitim sisteminin geliştirilmesi ve niteliğininyükseltilmesi amacıyla, bilimsel bir danışma ve karar organı olarak Millû EğitimBakanlığı bünyesinde yer alan Milli Eğitim ŞÃ»rası'nın, kuruluşundan günümüzemüzik eğitimi ile ilgili görüşmelerini, aldığı kararları ve bunların müzik eğitimineolan yansımalarını belirlemeye çalışmak olmuştur.Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de araştırmanın ?Girişi?, 2.Bölüm'de ?Araştırmanın Yöntemi?, 3. Bölüm'de ?Bulgular ve Yorumlar? ortayakonmuştur. 4. Bölüm'de ise ?Sonuçlar ve Öneriler? yer almaktadır.Araştırmada, kaynaklar ağırlıklı olarak Millû Eğitim Bakanlığı'nınyayınlarından kullanılmış, bunun yanı sıra eğitimle ilgili temel kaynaklardan dafaydalanılmıştır.Elde edilen bulgular ışığında, araştırma problemine ilişkin olarak, MillûEğitim ŞÃ»raları'nda Müzik Eğitimi'nin daha etkin yer alması bakımından, şÃ»raların;yaptırım gücünün sağlanması, yönetmelikçe belirlenen tarihlerde yapılması,gündemlerinin öğretmen, öğrenci, veli, üniversite öğretim elemanları veakademisyenlerin de katılımı ile belirlenmesi, müzik eğitimi üye ve katılımcı sayılarıaçısından çok daha fazla kişi ile, çok daha iyi temsil edilmesi ve müzik eğitim veöğretimi konulu bir şÃ»ranın yapılması önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although studies have been made generally related to our education andtraining history, within the music sector; not having sufficient research related to theNational Education Council that is being the central organization of the Ministry ofNational Education and acts as an Advisory Council has prepared the way for ourresearch.Our purpose was to try to determine the negotiations, decisions taken, andreflections of them to the music education of the National Education Council that isincluded in the structure of the Ministry of National Education as a scientificadvisory and decision authority.The research consists of four sections: The ?Introduction? of the research hasbeen introduced in the 1st Section, ?Method of the Research? in the 2nd Section,?Findings and Comments? in 3rd Section, and ?Results and Suggestions? is takenplace in 4th Section.In the research, the resources mostly used from the publications of theMinistry of National Education, along with them, also basic resources related toeducation have been made use of.In the light of the available findings, related to the research issue, proposalsfor the councils such as; imposing sanctions, gathering according to the writtenregulations, determining the administration with the participation of the teachers,students, parents, the lecturers of universities and academicians, representing thecouncils with more members and participants of music education, and having acouncil concerning education and teaching of music, have been put forward in orderto render the music education as more active within the framework of nationaleducation councils.