Hizmet pazarlaması ve hizmet pazarlaması stratejilerinin tiyatro alanına uygulanması
Service marketing and service marketing strategies into the theatre field
  1. Tez No: 187688
  2. Yazar: CANER MENEMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, hizmet pazarlaması stratejilerini belirlemek ve bu stratejilerin tiyatroalanına uygulama yollarını ortaya çıkarmak için yapılmıştır.Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, hizmet pazarlaması konusu ele alınmıştır. Hizmet pazarlamasıkonusu literatür araştırılarak oluşturulmuş ve hizmet pazarlaması stratejileribelirlenmiştir.kinci bölümde, hizmet pazarlaması stratejilerinin tiyatro alanına uygulanmasıhakkında, teorik bilgi verilmektedir. Bu bölümde; tiyatronun tarihsel gelişimi,tiyatrodaki pazarlama karması elemanları, tiyatro müşterisi ve tiyatronun sorunları,konunun ana hatlarını oluşturmuştur.Üçüncü ve son bölümde ise, hizmet pazarlamasının tiyatro alanınauygulanmasına yönelik bir uygulama çalışması yer almaktadır. Bu çalışmada ankettekniği kullanılmıştır. Uygulamada, tiyatronun sorunları ve tiyatroya olan talebiarttıracak tedbirler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to find out service marketing and to determineapplication methods of these strategies into the theatre field.The research consists of three parts.In the first part, service marketing is considered. Service marketing topic isformed by researching the literature and service marketing strategies are found out.In the second part, it is theorycal informed about applying service marketingstrategies into the theatre field. In this part, historical development of the theatre,marketing mix members in the theatre, theatre customers and matters of the theatreconstitute the basic points of the topic.In the third and last part, there is a research related to applying service marketingin to the theatre field. In this research, inquiry technique has been used. In applying, ithas been tried to find out matters of the theatre and expedients for adding desire to thetheatre.