Atölye ve meslek dersi öğretmenleri ile genel bilgi dersi öğretmenlerinin dağılımındaki dengesizlik nedenlerinin karşılaştırılması
It has been aimed the conparison of reosons of imbalance in the distribution of teachers workshop and vocational lesson and general knowledge lesson
  1. Tez No: 187695
  2. Yazar: FADİME SERBES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖNÜL YILMAZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Atölye ve Meslek Dersleri Öğretmenleri le Genel Bilgi DersiÖğretmenlerinin Dağılımındaki Dengesizlik Nedenlerinin KarşılaştırılmasıSERBES, FadimeYüksek Lisans, Elsanatları Anabilim DalıTez Danışmanı, Yrd. Doç. Gönül YILMAZKURTEylül-2006Bu araştırmada Atölye Ve Meslek Dersi Öğretmenleri le Genel Bilgi DersiÖğretmenlerinin Dağılımındaki Dengesizlik Nedenlerinin Karşılaştırılmasıamaçlanmıştır.Araştırma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır.Buamaçla Türkiye'deki mesleki eğitim fakülteleri, eğitim fakülteleri, genel liseler,meslek liseleri, meslek liselerinde görev yapan öğretmen sayıları, öğrenci sayıları,genel liselerde görev yapan öğretmen sayıları, öğrenci sayıları, okullardaki öğretmenihtiyacı, mezunların iş durumları, mesleki eğitimin sorunları, belirlenmiş veöğretmen dağılımındaki dengesizlik nedenlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.Araştırmanın evrenini M.E.B, Türkiye'deki mesleki eğitim fakülteleri, eğitimfakülteleri, meslek liseleri ve genel liseler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminiMilli Eğitim Bakanlığı'na bağlı genel liseler, meslek liseleri ve eğitim fakülteleri ilemesleki eğitim fakülteleri oluşturmaktadır.Araştırma kapsamında elde edilenbulguların özeti aşağıda verilmiştir.1-Cumhuriyetin ilk yıllarında öğretmenliğimeslek haline getirmek için önemli yasal çalışmalar yapılmıştır.2-1982 yılındaöğretmen yetiştiren kurumlar M.E.B. `den üniversitelere devredilmiştir.3-Liselerde okutulan dersler temel olarak 3'e ayrılır:-Ortak Genel Kültür Dersleri-Alan / Kültür Dersleri-Alan / Bölüm Seçmeli Dersleri4-Ülkemizde Genel Ortaöğretimde 1 338 768 öğrenci, 71 344 öğretmenbulunmaktadır. 5-Türkiye'de mesleki ve teknik ortaöğretim için öğretmen yetiştirme1930'lu yıllarda sistematik biçimde ele alınmış ve bu amaçla okullar kurulmuştur.6-Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler eğitimfakültelerinde yetiştirilmektedir. Bunlar:-Teknik eğitim fakülteleri-Mesleki eğitimfakülteleri-Ticaret ve turizm eğitimi fakültesidir.7-Mesleki ve teknik lisede 1 252584 öğrenci , 72 373 öğretmen bulunmaktadır.8- stihdam analizinin yapılmayışı bunabağlı olarak mesleki ve teknik eğitimde program esnekliğinin sağlanmayışı , piyasaihtiyaçları ile uygulanan programlar arasında farklılıklar oluşturmaktadır. 9-Meslekive teknik eğitime giriş esnasında yeterli düzeyde rehberlik ve yönlendirmeyapılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
and Vocational Lesson and GeneralKnowledge Lesson.The research is a descriptive research based on scan model. Withthis aim the number of teachers working at vocational education faculties, educationfaculties, general high schools, vocational high schools, the number of teachersworking at high schools, the number of students at high schools, the need of teachersat schools, employment of graduates, problems of vocational education have beendetermined and the comparison of reasons of imbalance in the distribution ofteachers? has been made.Ministry of National Education (MNE), vocationaleducation faculties, education faculties, vocational high schools, and general highschools in Turkey comprise the base of the research.General high schools, vocationalschools of MNE, education faculties and vocational education faculties comprise theexemplification of the research.The summary of the findings obtained in theframework of the research is as follows:1-Important legal works have been done tomake teaching a job during the first years of Republic.2-Teacher training institutionswere transferred from MNE to universities in 1982.3-The subjects thought in highschools are divided basically into three parts:-Common Cultural Subjects-Field/Cultural Subjects-Field/Section Selective Subjects4-There are 1338 768students, 71 344 teachers in General Secondary Education in our country.5-Teachingtraining for vocational and technical secondary education in Turkey has beensystematically treated and schools have been founded for this reason.6-Teachersworking at vocational and technical secondary institutions at education faculties.Andare as follows:-Technical education faculties-Vocational education faculties-Tradeand tourism education faculties7-There are 1 252 584 students, 72 373 teachers atvocational and technical high schools.8-Employment, having not been made theanalysis and therefore programme flexibility, having not been provided at vocationaland technical education leads to a gap between the market needs and appliedprogrammes.9-During introduction to the vocational and technical education,guidance and direction can not be realized adequately.