İl özel idarelerinde yatırım proje kararlarının alınması: Aydın İli Özel İdaresi uygulaması
Making investment project decisions in special provincial administration: The case of Aydın special provincial administration
- Tez No: 187727
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bir kuruluşun aldığı en önemli kararlardan biri yatırım kararıdır. Çünkü, alınan yanlışyatırım kararları bir kuruluşu çok zor durumda bırakabilir. Bununla birlikte, kuruluşların almışoldukları yanlış yatırım kararları kıt kaynakların israfına ve dolayısıyla milli servetinazalmasına neden olur.Özellikle 5302 sayılı yeni l Özel daresi Kanunu ile oldukça önemli bir kuruluş halinegelen il özel idareleri bir kamu kuruluşu olduğu için herhangi bir yatırım kararı almadan öncesosyal fayda-maliyet analizini içeren bir fizibilite etüdü hazırlamalıdır.Yapılan odak çalışması sonucunda, uygulamaya konu olan Aydın l Özel daresi'nin biryatırım kararı almadan önce bilimsel proje değerleme yöntemlerini içeren bir fizibilite etüdühazırlamadığı onun yerine nitel bazı değerlendirmelerle ortaya çıkmıştır.Çalışmanın uygulama bölümünde Aydın l Özel daresi'nin ?Aydın Kültür Merkezi ?yatırımı ele alınmış ve bu yatırımla ilgili olarak, hem Aydın l Özel daresi'ne hem de diğer ilözel idarelerine model oluşturabilecek sosyal fayda-maliyet analizini de içeren bir fizibiliteetüdü hazırlanmıştır.Sonuç olarak, bu çalışma ile sosyal fayda-maliyet analizini içeren fizibilite etüdüvasıtasıyla il özel idarelerinde bilimsel dayanakları olan yatırım kararları alma metodolojisiortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investment decision is one the most important decisions that an institution makes.Because, wrong investment decisions would waste limited resources and cause decrease innational wealth.Especially, with article number 5302 new ?Special Provincial Administration Law?,the institutions have become very important public institutions hands they should makefeasibility study including cost-benefit analysis before making an investment decision.We carried out a focus study in Aydın Special Provincial Administration and we foundthis institution doesn?t do feasibility study including scientific project evolution methodsinstead use qualitative investment evolution methods.In application section of this study an investment decision of Aydın ProvincialAdministration namely ? Aydın Cultural Center? has been studied and in relation with thisinvestment a feasibility study including social cost- benefit analysis has been prepared andsuch analysis is expected to be used both in Aydın Special Provincial Administration andother Special Provincial Administrations as a modal.In summary, in this study with a feasibility study including social cost-benefit analysisis proposed as a methodology to make scientific based investment decisions in SpecialProvincial Administrations.