Türkiye, Singapur ve İngiltere ilköğretim matematik öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of primary mathematics curriculum of Turkey, Singapore and England
- Tez No: 187728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, Türkiye, Singapur ve İngiltere İlköğretim Matematik ÖğretimProgramlarını karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada Türkiye ve Singapur 1-5. sınıflar İlköğretim Matematik Programları ileİngiltere Matematik Programının 1. ve 2. anahtar evreleri karşılaştırılmıştır.Araştırmada varolan durumu olduğu gibi ortaya koymak amaçlandığından taramamodeli kullanılmıştır. Ülkelerin eğitim sistemleri, öğretim programları ve sınamadurumlarına ait bilgiler literatür taramasıyla kütüphanelerden ve internetten elde edilenbelgelerden sağlanmıştır. Ülkelerin konulara göre hedefleri İngiltere MatematikÖğretim Programı'nın yapısı temel alınarak iki bölüm halinde tablolaştırılarakincelenmiştir. 1. bölüm İngiltere Matematik programında yer alan 1. anahtar evreyekarşılık gelen ilköğretimin 1. ve 2. yılını, ikinci grup ise 2. anahtar evreye karşılık gelenilköğretimin diğer sınıf düzeylerini temel alarak düzenlenmiştir. Eğitim durumlarıkısmında fiziki olanaklar, ders kitapları, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma vehesap makinesi kullanımı ile ilgili veriler, internetten ve öğretim programlarında verilenbilgilerle, TIMSS 1999 ve TIMSS 2003 raporlarında sunulan veriler kullanılarakincelenmiştir. Sınama durumlarının karşılaştırılması sürecinde ise ülkelerindeğerlendirme sistemleri ve ölçme-değerlendirme araçları karşılaştırılmıştır.Singapur ve Türkiye İlköğretim Matematik Programları'nın hedeflerinin/kazanımlarınınsunumunda, konulara göre ayrılmış hedefler ve öğretimi ile ilgili açıklamalara yerverilmiştir. İngiltere Matematik Programı'nda ise hedefler oldukça genel ifadelerle neöğretilmesi gerektiğini sunmaktadır. Okullar bu genel hedefler çerçevesinde kendiçalışma programlarını oluştururlar. Ayrıca her öğrenme alanı ile ilgili hazırlanmış olan?Seviye Tanımları? öğrencilerden beklenen başarı hakkında bilgi vermektedir. Singapurve İngiltere'de problem çözme ve düşünme becerilerine Türkiye'den daha fazla önemiiiverilmektedir. Türkiye Matematik Öğretim Programı'nın merkezinde kavram veilişkiler olduğu görülmüştür. Türkiye Matematik Öğretim Programı hedefleri diğer ikiülkeden sayıca daha fazla ve ayrıntılıdır. Fiziki olanaklar ve bilgi ve iletişimteknolojilerinin kullanımı açısından Singapur ve İngiltere, Türkiye'den daha ileridurumdadır. Sınama durumları açısından, İngiltere ve Singapur'da yapılan ulusalsınavların yönlendirme, Türkiye'de yapılan ulusal sınavların da seçme ve yerleştirmeamaçlı olduğu görülmüştür. Üç ülkede de süreç değerlendirmeye önem verildiği, fakatTürkiye'de süreç değerlendirme araçlarının doğru ve yerinde kullanımına yönelikyeterli yönlendirme olmadığı belirlenmiştir.Anahtar SözcüklerMatematik Öğretim Programı, Karşılaştırmalı İlköğretim, Türkiye, İngiltere, Singapur,TIMSS 1999, TIMSS 2003, Anahtar Evre
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the similarities and differences by comparing PrimaryMathematics Curriculum of Turkey, Singapore and England. In this research, 1 to 5grades of Primary Mathematics Curriculum of Turkey and Singapore and 1st and 2ndkey stages of England?s Primary Mathematis Curriculum have been compared.Since the actual situation is aimed to be put forward, survey method has been used inthis study. Information regarding educational systems, curriculums and testingsituations of the countries have been supplied from libraries by literature review andfrom internet search. The aims/targets of the countries regarding the subjects have beenexamined by creating tables of two parts based on the structure of the MathematicsCurriculum of England. The first part has been arranged to base on the 1st and 2ndyears of primary education which corresponds to the first key stage of MathematicsCurriculum of England, whereas the second part has been arranged to base on the rest ofthe classes of primary education which corresponds to the second stage. Data regardingphysical facilities, text books, use of information and communication technology anduse of calculator have been examined by using information given in internet andeducational programmes together with the data presented in the reports of TIMSS 1999and TIMSS 2003. In the process of comparing testing situations, the assessment systemsand assessment and evaluation tools of the countries have been compared.In presenting the aims/attainments of Primary Mathematics Curriculum of Singaporeand Turkey, explanations related with aims, which are separated according to subjects,and its teaching have been included. On the other hand, in the Mathematics Currriculumof England, aims present what is supposed to be taught in general terms. Schools createtheir own schemes of work according to these general aims. Besides, level descriptionsprepared for each learning level give information about the expected performance fromvthe students. In Singapore and England, more importance is given to the skills ofproblems solving and thinking abilities than Turkey. It has been observed that in thecenter of Mathematics Curriculum of Turkey is located concept and relations. The aimsof Mathematics Curriculum of Turkey is more in quantity and more detailed than thetwo countries. From the point of physical facilities and the use of information andcommunication, Singapore and England is more advanced than Turkey. As the testingsituation is concerned, it has been observed that the national examinations held inSingapore and England aims guidance, whereas the aims of the ones held in Turkey arethe selection and locating of the students. It has been detected that process evaluation isgiven importance in three countries, however, in Turkey there is exist inadequateguidance regarding the correct and appropriate use of process evaluation tools.Key WordsMathematics Curriculum, Comparative Primary Education, Turkey, England,Singapore, TIMSS 1999, TIMSS 2003, Key Stage