Domates bakteriyel benek hastalığı (Pseudomonas syringae pv tomato (Okabe) Young, Dye, Wilkie 1978)'nın tanılanmasında morfolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 18775
  2. Yazar: EMİNE M. DEMİRAYAK(YILDIRIM)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYYAR BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
38 ÖZET Araştırmada, domates tarımı yapılan arazilerde önemli boyutlarda sorunlara yol açan Pseudomonas svrineae pv, tomato ( Okabe ) Young, Dye, Wilkie 1978 'nun teşhisinin teyidine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Schasd 1980 'in fitopatojen bakterileri ayrımında kullandığı testlerden yararlanılmıştır. Yapılan araştırmada; morfolojik, biyokimyasal ve patojenisite testleri uygulanmıştır. öncelikle pseudomonas genusunu diğer genuslardan ayırıcı testler uygulanmıştır. Bunlar Gram Boyama, YDC Ağarda gelişme, Fluorescent pigment oluşumu, CVP Agar ve D-l Ağarda gelişme testleridir. Bunlardan başka Nitratlardan N2 oluşumu NaCl ve pH 'ya tolerans testleri de gerçekleştirilmiştir. Tüm izolatlar; Gram Boyama, YDC Agar, CVF Agar ve D-l Ağarda gelişme testlerine negatif, Fluorescent pigment oluşumu testine ise pozitif reaksiyon vermişlerdir. Nitratlardan N oluşumu testine ise tüm isolatlar negatif sonuç verirken, NaCl ve pH ' ya tolerans testlerinin sonucunda ise izolatlar farklı reaksiyonlar göstermişlerdir. Daha sonra pseudomonas genusunun teşhisinde anahtar nitelikte olan beş test (LOPAT.) uygulanmıştır. Kullanılan 35 T^zıı&zmnnâs. syriagae pv, tomato izolatı; Oksidaz, Patatesin pektclize olması ve Arginin dehidrolas testlerine 'negatif, Levan oluşumu ve Tütünde hypersensitif reaksiyon testlerine ise positif reaksiyon vermişlerdir. Karbon kaynağından yararlanma testlerinde karbon kaynağı olarak sorbitol; mannitol ve erythrol kullanılmış; p_y. tomato izolatlarınm tümü sorbitol ve mannitol 'e positif, erythrol'e ise negatif reaksiyon vermişlerdir. Patojenisite testleri değerleri elde edilmiştir. En liyofili.se pv, tomato izolatı Çalışmada, etmenin kullanılarak teşhisinin teyid belirtilerinden de tanılanabilmesinin değinilmiştir. Bu nedenle etmene tarl belirtiler veren Xanthoitipnas coupes trie, dikkat çekilmiştir. Bu çalışma ile, Pseudomonas svringae varlığını ülkemizde kayda geçiren Karaca (1977) 'nin çalışmaları teyid edilmiştir. ile izolatlarm % patojenisite düşük patojenisite değerini vermiştir. çeşitli test yöntemleri edilmesinin yanında mümkün olduğuna da oldukça yakın pv. yfrsicatpria'ya py.. tomato' nun ve Saygılı
Özet (Çeviri)
3 Q SUMMARY In this investigation, a study on the identification of Pseudomonas fivrineae pv. tomato (Okabe) Young, Dye, Wi Ik i e 1978.which causes to an important range of problems in tomato farming areas, has been approved. For this purpose the tests of Schaad(1980) have been used in the seperation of phytopathogen bacteria. In the investigation the morphological, biochemical and pathogenicity tests have been applied. Firstly, tests which seperate Pseudomonas genus from other genera have been used. These are Gram stain, growth on YDC agar, produce the fluorescent pigment and the growth tests on CVP and B-l agar. Besides them the production of Nitrat to N, the tolerance tests of NaCl and pH have been achieved. All the isolates, have shown the negative reaction Gram stain, the growth on the YDC agar, CVP agar and D-l agar tests and indicated positive reaction to the production of the fluorescent, pigment test. On the other hand, while all the isolates are showing negative leact.ioa to the production of N2 from the nitrat, have reacted differently to the tests of NaCl and pK tolerance. Afterwards, five key tests (LOPAT) are used concerning agents cf Pseudomonas genus for identification. 35 Pti£u.dj?jîK>iıaji svrineae pv, tomato isolates have ended up with a negative reaction to oksidas, pectolisation of potato and arglnin dihydrolase test, and also they have shown positive reaction to levan formation and tobacco test. In the utilization of carbon source tests ; sorbitol.mannitol and erythrol have been used as carbon sources. All the pv. tomato isolates have shown positive reaction to sorbitol and mannitol and negative reaction to erythrol. By the means of pathogenicity tests the pathogenicity percentage of the isolates has been obtained. The lowest pa thogenicty percentage is provided by the liyofilysed pv. tomato isolate. In this investigation, in addition to prove the diagnosis of the factor by using several testing methods, it has been mentioned that it can be recognised by its simptoms.For this reason Xanthomonas campestris pv. vesicatoria has been emphasised which provides similar symptoms to the factor. Consequently, with this investigation, the studies of Karaca and Saygılı (1977) who have helped Pseudomonas eyrineae pv. tomato to be recorded in our country, have been confirmed.