Eurydema ventrale Klt. (Pentatomidae: heteroptera)'nın salya bezinin başlıca özellikleri üzerinde araştırmalar
Investigation on the main properties of the salivary gland of Eurydema ventrale Klt. (Pentatomidae: heteroptera)
  1. Tez No: 18776
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RUŞEN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Ö Z E T Heteroptera takımında salya bezlerinin özel bir önem taşıdığı eskiden beri bilinmektedir. Bu nedenle 1990-1991 yıllarında yapılan bu çalışmada E. ventrale'nin salya bezinin başlıca özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. E. ventral o erginleri etil asetat emdirilmiş bir aygıtla öldürülmüş ve dissekte edilmişlerdir. Boyama işlemi için asetokarmin, asit fuksin ve metilen mavisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, E. ventrale'de de salya bezinin primer ve sekonder olmak üzere 2 ana bezden oluştuğu bulunmuştur. Primer bezin belirgin şekilde ön ve arka loblardan. meydana geldiği ve bu loblarm aynı eksen üzerin de yer aldığı ayrıca, ön lobun arka lobdan daha küçük oldu ğu da belirlenmiştir» Primer bezin ön ve arka loblarının.yüzeyinde iyi. ge pişmiş, metilen mavisi ile boyanabilen bir sinir şebekesinin bulunduğu saptanmıştır. Sekonder bezin ise, primer bezin loblarının ucuna yakın ve al. t kısımda yerleştiği, di sseksiyonunun da çok dikkatli çalışılarak yapılabildiği belirlenmiştir. Sekon der bezin kanal şeklinde olduğu ayrıca, sekonder bezin boyutlarının primer bezden çok daha küçük olduğu tespit edilmiştir. Primer ve sekonder bezlerin hor ikisinin de ince. cidarlı olduğu ve içlerinin de salya maddesiyle dolu olarak şişkin göründüğü saptanmıştır.Morfolojik olarak salya bezleri daha önce incelenmiş olan çeşitli takımların türleri ile E. Ventrale' de bulanan sekonder bezin tübüler tipte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-26- 5IJMMA.RY inves ti.cations on the Main Properties of the Salivary Gland of Eurydcma ventrale Kit. (P^ntatomido - : Heteroptera) Lt has long bp»»ti known that salivary glands in Heteroptera of great importance. Therefore main properties of the salivary glands in E. ventrale wtp investigated by this study during 1990-1991. Adults of E. ventrale were killed by ethyl acetate and then dissected. Acetocarmen, acid fucsin and methylene blue were employed for staining. As the result, salivary glands were found to composed of two main glands as frequently usual, in Heteroptera. One of these glands is primary gland which consists of anterior and posterior lobes distincly. The posterior lobe is greater than anterior lobe. A distinct nervous plexus which is stained by methylene blue is found on the primary gland. The secondary gland is located t'just beneath these lobes and is formsA as a canal. It was also found that the size of secondary gland is smaller than that of primary gland. The type of accessory gland in E. vontrale is tubular apparently.