Manyas çevresinde şeker pancarlarında bulunan böcek türleri ve önemlilerinin populasyon yoğunlukları üzerinde incelemeler
Investigations on insect species found on sugar beets in Manyas and the population densities of important ones
  1. Tez No: 18774
  2. Yazar: GALİP KAŞKAVALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KISMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışma 1989 yılı haziran-ağusts aylarında Manyas Bölgesi şeker pancarı ekim alanlarında bulunan böcek türlerini ve bunlardan, zararlı olanların bölgedeki yoğunluğunun ne düzeyde olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla yapılmiştır. Bu amaçla, Manyas ilçesine bağlı yerleşim birimlerinden ekim alani yüzdelerine göre 10 örnekleme tarlası seçilmiştir,. Toplanan türlerin koleksiyonları usûlüne uygun olarak yapılmış ve ilgili kişilere gönderilerek teşhisleri yaptırılmıştır» Teşhisi yapılan örneklerden, Homoptera takımından ; Neoaliturus haematoceps M“R0 ( Cicadellidae ) ve Myzus per ?= sicae ( Sulzer ) ( Âphididae ), Heteroptera takımından; Cent- rocoris variegatus Kit., Coreus marginatus (L. ) ve Enoplops disciger (Kit.) ( Coreidae ), Coleoptera takımından; Chaetoc- nema tibialis Illig., Deloyala seraph in a Min., Cassidula no - biliş L., Caşşida nebulosa L., Ç. vittata Vill., C. rub iğin o- şa Müll. ( Chrysomelidae ), Psyllobora vigintiduopuncata (L. ) ( Coccinellidae ), Lixus scabricollis Bona, L.,1un c i Bohe ve Psalidium maxillosum î 0 (Curculionidae) türlerinin Manyas çev resinde şeker pancarında zararlı olabilecekleri sonucuna varılmiştır ”Bölgede toplanmış olan bu türlerden N. haematoceps, C. tibialis, D. seraphiaa,, Ç. nobilis ve I. ecabricollis 'in64 populasyon yoğunlukları ile M. persicae 'nin bulaşıklılık ti ranı verilmiştir. Neoallturus haematocepsa Şeker Pancarı Tepe Kıvır = cıklık Virusu ( BCTV ) 'nun vektörü olması ve bölgedeki yük sek populasyon yoğunluğu nedeniyle önemlidir. ösellikle çok sayıda virus hastalığının vektörü olarak bilinen Myzus pereicae bölgede oldukça yaygın olup, temmuz başında % 100 gibi yüksek bir oranla tüm örnekleme tarlalarında saptanmıştır. Buna karşın ağustos ortasında hem af idin beslenebileceği taze bitki kısımlarının kalmaması, hem de yüksek sıcaklık bu türün şeker pancarlarmdaki populasyon yoğunluğunu minimuma indirmektedir. Chaetocnema tibialis,, Chrysomelidae familyasına bağ lı türler içinde zararı ve populasyon yoğunluğu açısından bölgenin en önemli şeker pancarı zararlısı olarak saptanmış» tır. Chrysomelidae familyasının Caasidinae alt familyasına bağlı toplam 5 tür bulunmuştur. Bunlardan Deloyala seraphina populasyon yoğunluğu en yüksek seviyede olandır. Diğer bir tür olan Cassidula nobilis ise D. seraphina kadar olmasa da populasyon yoğunluğu açısından önemli bir tür olarak dü şünülmektedir. Cassida nebulosan £. vittata ve C9 rubigi- nosa 'nın populasyonları Manyas çevresinde oldukça düşüktür,, Llxus scabricollie, pancarın hasadına yakın dönem-65 de populasyon yoğunluğu yükselen bir türdür. L. junci ve Psalidium maxillosum ise düşük yoğunluktadır ve önemsiz türler olarak kabul edilebilir. Centrocoris variegatus, Coreus raarginatua ve Bnop - lopg dişçiler türleri ise özellikle tohumluk şeker pancar1arını tercih etmektedirler. Düşük yoğunlukta saptanan Psyllobora vigintiduopunctata bölge açısından önemsiz tür olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATIONS ON INSECT SPECIES POUND ON SUGAR BEETS IN MANYAS AND THE POPULATION DENS I TIES OP IMPORTANT ONES This study Was carried out to find out insect species which is found in the sugar“beet growing areas in Manyas and what the extent of the pest ones densities were in 1989 between June and August0 Ten sampling fields were determi - ned according to the percentage of growing areas from the inhabited places in Manyas. The collection of material were prepared in accor dance with the accostumed ways and were then identified by authority concerned. By the identified specimens, it was come to the conclusion that below species would be the pests on sugar beet in Manyas. These species are Neoallturus haema- tocepş M0R0 ( Cicadellidae ) and Myzus persicae ( Sulzer ) ( Aphididae ) from Homopterai Centrocoris variegatue Kit., Coreus marginatus (L. ) and Enoplops disciger (Kit. ) (Corei- dae ) from Heteroptera; Chaetocnema tibialis Illig. 9 Deloyala seraphina Min”9 Cassidula nob ills L0 9 Caesida nebuloea La 9 £° vittata Vill.g Ç. rubiginosa Mull. (Chrysoraelidae ), Psyllobora vigintiduopunctata (L. ) ( Coecinellidae ), Lixus scabricollis Boh0 » L. June i Boh“ and Psaliâium maxilloBun p”( Curculionidae ) from Coleoptera.67 The population densities of N. haematoceps, C. tibi alis. D. seraphina. C0 nobllis and L. scabricollia from the species which were collected in the area and Me persicae 's infection ratio were also given» Neoallturus haematoceps is important as the Beet Curly Top Virus (BCTV) diseases 's vector and the high popu» lation densities in the region. Myzus persicae, known as vectors of most virus di - seasee is rather extensive almost everywhere in the region,, with the ratio as 100 percent at first July. However» the population densities on sugar beets of this species are re duced to minimum by both the lack of young plant parts for aphid to feed and the high temperature beyond mid August. In terms of the population density and its damage, Chaetocnema tibialis were found as the most important pests of sugar beet for this region among the species belonging to Chrysomelidae family. In totaly^five species belong to subfamily of Cassi» dinae of Chrysomelidae family are found. Del oyala seraphina is the species which is the highest level of population density in the other Cassidinae species, it is assumed that Cas_sidula nobilis was an important species in terms of population den = sities but not as important as D^ seraphina. The populations of Cassida nebulosa. C5 vjttata and ÇL rubiginosa are rather low in Manyas.68 Lixus scabrieollis is the species with highest po pulation density nearly at the harvest time of sugar beet. The population of 1. junci and Psalidium maxillosum are low and this species are seemed as non-important pest» Centrocoris variegatus, Coreus marginatus and Enop- İ2E§. dlsciger are seemed to prefer especially sugar beets for seed growing. It is assumed that Psyllobora vigintiduopunctata which was found with low density is seemed as non- important pest for the region.