Arbüsküler mikorizal fungusların domateste bakteriyel benek hastalığına (Pseudomonas syringae pv. tomato Okabe) ve bitki gelişimine etkileri
Effects of arbuscular mycorrhizal fungi on tomato bacterial speck disease (Pseudomonas syringae pv. tomato Okabe) and plant growth
- Tez No: 373179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Glomus intraradices (Mycosym) ve Karışık mikorizal fungusların (EndoRoots) (G. intraradices, G. aggregatum, G. mossea, G. clarum, G. monosporus, G. deserticola, G. brassilianum, G. etunicatum, G. margarita) domateste bitki gelişimi, Pseudomonas syringae pv. tomato'nun (Pst) neden olduğu bakteriyel benek hastalığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Saksı denemesinde, bakır, EndoRoots ve Mycosym hastalık şiddetini sırasıyla %45.5, %42.97, %30.51 oranlarında azaltmıştır. Mikorizal funguslar Mycosym ve EndoRoots'un hastalık etmeni varlığındaki kolonizasyon oranları ise sırasıyla %40.82 ve %43.28 olarak belirlenmiştir. Mycosym ve EndoRoots domates köklerinde sırasıyla %35.87 ve %42.09 oranlarında kolonize olmuştur. Mikorizal kolonizasyonunun gerçekleştiği rizosferden Bradford yöntemi ile ekstrakte edilen total glomalin miktarları sadece mikorizal fungus ve hastalık ile birlikte mikorizal fungus uygulamalarında kontrole göre artış göstermiştir. Mycosym ve EndoRoots bitki boyunu sırasıyla %11.44 ve %23.97 oranında arttırmıştır. Aynı uygulamaların kök uzunluğu ve gövde çapı üzerine etkileri kontrolle benzer olmuştur. Mikorizal fungusların sürgün yaş ve kuru ağırlığı ile kök kuru ağırlığı üzerine pozitif etkisi olduğu görülmüştür. Mikorizal fungus uygulaması hastalıklı bitkilerin boyunda artışa neden olmuş ve diğer parametrelerde ise azalmanın yanı sıra istatistik olarak benzer sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bitkideki toplam fenolik bileşik miktarlarında kontrole göre Mycosym ve EndoRoots sırasıyla %49.4 ve %72.2 oranlarında artış gözlenirken; Mycosym+Pst ve EndoRoots+Pst'de sırasıyla %63.9 ve %54.3 oranlarında artış göstermiştir. Sonuç olarak tek ve karışık mikorizal fungus uygulamaları bitki gelişimi artmış ve bakteriyel benek hastalığına karşı destekleyici uygulama olarak ümitvar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of Glomus intraradices (Mycosym) and Mixed Mycorrhiza (EndoRoots) (G. intraradices, G. aggregatum, G. mossea, G. clarum, G. monosporus, G. deserticola, G. brassilianum, G. etunicatum, G. margarita) arbuscular mycorrhizal fungi in tomato bacterial speck disease Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) were investigated. In pot experiment, cupper, EndoRoots and Mycosym applications decreased disease severity 45.5%, 42.97%, and 30.51% respectively. In the healthy tomato plant roots colonization rates of Mycosym and EndoRoots were 35.87%-42.09%. In the presence of pathogen, rates of mycorrhizal fungi colonized in the roots of plants were Mycosym+Pst 40.82% and EndoRoots+Pst 43.28%. The amounts of total glomalin extracted from the rhizosphere where mycorrhizal colonization takes place, by the Bradford method, only mycorrhizal fungi and disease treated mycorrhizal fungi applications were increased compared to control. Mycosym and EndoRoots increased plant height 11.44% and 23.97% respectively. Same treatments have similar effects on root length and stem diameter. Mycorrhizal fungi were found to have a positive effect on stem fresh, dry weights and root dry weight. Application of mycorrhizal fungi caused an increase in the lengths of the infected plants and revealed a decrease as well as statistically similar results on theother parameters. Compared to control, Mycosym and EndoRoots increased the total amount of phenolic compounds 49.4%, 72.2% and also Mycosym+Pst and EndoRoots+Pst treatments increased rates 63.9%, 54.3% respectively. As a result, the application of single and mixed mycorrhizal fungi were found promising in supporting plant growth and against bacterial spot disease.