Avrupa Birliği'nde İstikrar Paktı'nın büyüme ve işsizlik üzerindeki etkisi
The impact of the stability pact on growth and unemployment in Europe
- Tez No: 187768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRCAN YILDIZ TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalı ma stikrar ve Büyüme Paktı n 1980-2005 yı'nı llarıarası nda AvrupaBirliği'ndeki ülkelerin ekonomik büyümesi ve iş sizliğ üzerindeki etkisini açıklamayaşmaktadı İçalı r. stikrar PaktıEkonomik ve Parasal Birliğ üçüncü aş, in aması n baş ç tarihinı langıolan 1999 yında yürürlülüğ girmiş Pakt'ı merkez unsuru, bütün Avrupa Birliğ üyelı e tir. n idevletlerinin orta vadeli bütçe pozisyonların denk veya fazla veren bütçeyi sağnı lamalarır.dıığrı ıBöyle bir kural koymanı temelinde yatan neden, aş açın para politikasın üzerindeıkorkusudur. Ulusal hükümetlerin borcunu ödeyemez durumaolumsuz etkileri olacağgelmesini önlemek için GSYİ ile iliş borç düzeyi kıtlamasıH kili sı gereklidir. Fakat Dengeli birbütçe hükümetlerin yatım projelerine sermaye sağrı lamak için borç alması izin vermez venaekonomik gerileme sı nda hükümet açı nırası kları gayri safi yurt içi hası n yüzde 3'ü altılanı ndatutmayı sürdürmek muhtemel olarak ekonomilerin daha ileri derecede yavaş laması yolnaaçacaktı r.ş n temel düş üncesi İÇalı manı stikrar Paktıve Maastricht kriterlerinin Avrupa'daş ABekonomik büyüme ve iş sizlik üzerine olumsuz etkileri olduğ yönündedir. Çalıu ma,düzeyinde dengeli bütçelerin gayri safi yurt içi hası büyümesine olumsuz biçimde bağla lıolduğ tespit etmiş İunu tir. statistiksel deliller, Avrupa Birliğ i'nde hâkim olan kurumsal vesizlik ve ekonomik gerileme ile mücadelede yeterli olmadıı ğpolitik düzenlemelerin işsonucunu desteklemektedir.Daha yüksek bir ekonomik faaliyet ve tam istihdam için toplam talebi uyarmak veverimli yatım harcamaları teş etmek gerekir. Bunun için ise daha esnek bir İrı nı vik stikrarPaktıgereklidir. Ulusal mali politikaları koordinasyonu için kurumsal düzenlemelerngüçlendirilmeli ve söz konusu kurumsal düzenlemeler Avrupa Birliğ i'nin mali politikası nagöre özel olarak tasarlanmalı r. dıAnahtar Sözcüklerİstikrar ve Büyüme Paktı Maastricht Kriterleri, Ekonomik Büyüme, İş, sizlik, AvrupaEkonomik ve Parasal Birliği
Özet (Çeviri)
This paper attempts to measure the direct effects of the Stability and Growth Pact ongrowth and unemployment in the European Union countries, and covers the period 1980-2005. The Stability Pact entered into force on the commencement of the third stage ofEuropean Monetary Union in 1999. The central element of the Pact is that all European Unionmember states must seek to ensure a medium term budgetary position close to balance or insurplus.The reason for having such a rule is the fear that an excessive deficit could have badeffect on monetary policy. To prevent national governments becoming insolvent it isnecessary to have a restriction on the level of debt relative to Gross domestic product. But abalanced budget does not allow governments to borrow to fund capital investment projects,and maintaining government deficits below 3 percent of gross domestic product duringrecession will likely cause economies to slump further.The main conclusion of this paper is that the Maastricht Criteria and the Stability Pacthave been unfavourable to economic growth and unemployment in Europe. The paper foundthat balanced budgets were negatively linked to gross domestic product growth at theEuropean Union level. The statistical evidences support that the institutional and policyarrangements governing the European Union are inappropriate for combating unemploymentand recession.A more flexible Stability Pact is now need to stimulate aggregate demand andencourage productive investment in order to achieve full employment and a higher economicactivity. Institutional arrangements for the coordination of national fiscal policies should bestrengthened and new European Union institutional arrangements should be designedspecifically for the operation of European Union fiscal policy.Key WordsStability and Growth Pact, Maastricht Criteria, Economic Growth, Unemployment, EuropeanEconomic and Monetary Union