Siyasal karar alma organları üzerine çıkar ve baskı gruplarının etkileri
The effects of interest and pressure groups on the actors political decision making
  1. Tez No: 187777
  2. Yazar: ADNAN TOPCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
2YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETS YASAL KARAR ALMA ORGANLARI ÜZER NDE ÇIKAR VE BASKIGRUPLARININ ETK LERAdnan TOPCUKamu Yönetimi Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman : Yrd.Doç.Dr. Osman TEK RÇalışmada siyasal karar alma organları üzerinde çıkar ve baskı gruplarının etkileriincelenmiştir. Bu etkilerin ortaya konabilmesi için öncelikle devlet , demokrasi , siyasetile çıkar ve baskı gruplarının kavramsal boyutu açıklanmıştır. Daha sonra moderndevletlerde ve özellikle Türkiye'de siyasal karar alma organları tanımlanarak , çıkar vebaskı gruplarının bu organları nasıl etkiledikleri örnekleriyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTTHE EFFECTS OF INTEREST AND PRESSURE GROUPS ON THE ACTORS OFPOLITICAL DECISION MAKINGAdnan TOPCUDepartment of Public AdministrationsAfyon Kocatepe University , The Institute of Social SciencesJune 2006Advisor : Yrd. Dç. Dr. Osman TekirIn this study, the effects of interest and pressure groups on the actors of politicaldecision making have been examined . First of all the concepts of state , democracy ,politics, interest and pressure groups have been tried to explain . Secondly , in modernstates , especialy in Turkey , the actors of the political decision making have beenexplaned and then how the actors affected by interest and pressure groups have put forthwith examples.