Eğitim sosyolojisi bakımından dershaneler ve eğitim: Üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sosyo-kültürel durum analizleri; Bursa örneği
Private teaching institution and education in point of sociology of education
  1. Tez No: 187792
  2. Yazar: NEVİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜGEN BERKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
EĞİTİM SOSYOLOJİSİ BAKIMINDAN DERSHANELERVE EĞİTİM; BURSA ÖRNEĞİNEVİN ÇOLAKÖZETHemen hemen her alanda ve diyalogda karşımıza çıkan, tüm iyi ve doğru şeylerininolduğu gibi her yanlış ya da problemli unsurların da çıkış noktası olarak gösterilen ?eğitim?,kişilerarası ilişkileri geliştirmesi bakımından sosyal, aynı zamanda her kişinin özel vasıflarınıgeliştirdiği için bireysel unsurlar taşıyan ömür boyu süren kurumsal olan bir etkinliktir.Ülkemizde 1960'lı yılların başında uygulamaya konulan üniversiteye giriş sınavı,şimdilerde eğitim sisteminin kaçınılmaz bir parçası olan dershaneleri de beraberindegetirmiştir,Öğrencilerimiz sınav merkezli eğitim sisteminin bir parçası durumuna gelmiştir.Ancak sınav odaklı öğrencilerimiz, sınavın baskısını derinden hissetmekte ve bu baskıöğrencilerin hem kişisel hem de sosyal gelişimlerini çoğu zaman olumsuz şekildeetkilemektedir. Sınavlara tabi olan gençler bunu çoğunlukla bir ölüm kalım savaşı olarakgörmekte hatta sınavları kişilik testleri olarak algılamaktadırlar. Aslında böyle algılamalaraneden olan kendi bakış açıları mı yoksa aile ve çevrelerinin bakış açıları mı olduğutartışmalıdır. Gerek aileler gerekse dershaneler, gençlerin başarı veya başarısızlıklarını kendibaşarı ya da başarısızlıkları olarak gördüklerinden gençlerin üzerindeki baskıları giderekartmaktadır. Ne yazık ki gençler hayatın ağır yükünü taşımaya çalışırlarken ellerinde kayıpgiden gençliklerin farkına bile varamıyorlar.Eğitimin toplumu etkileme ve ona istediği şekli verme işlevi olduğundan, bu yönüyleeğitimin sosyoloji ve sosyolojik araştırmalar için çok önemli bir konu olduğunu gözdenkaçırmamak gerekmektedir. Çalışmamızda öğrencilerin ÖSS'ye hazırlık sürecinde yaşadıklarısosyolojik bir bakış açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
PRIVATE TEACHING INSTITUTION and EDUCATION inPOINT of SOCİOLOGY of EDUCATIONNEVİN ÇOLAKABSTRACT`Education? that we face in almost all fields and talk about in most of dialogs is seenas the main reason for both good things and bad things also problematic issues in the life.Education, an activity that continues along the life, includes social and personal elements in itsince it improves the interpersonal relations in the social life and personal qualifications of theindividuals.The university entrance exam, which is being applied since the beginning of 1960s inour country, has brought about the private teaching institutions as an inevitable element intothe education system.Our students have become a part of the exam oriented education system. Howeverexam oriented students feels the oppression of exams deeply and this pressure usually affectsbadly their personal and social developments. Teenagers who are engaged to the exams seethe exams as war of existing. In fact they perceive the exams as their personality tests.Actually it is controversial that the reasons why they perceive like this are results of theirpersonal point of views or their families? and friends? ones. Because of the fact that familyand the private teaching institutions see the successes of the students as their own successes,the pressure on the students increase more. Unfortunately, the students do not notice that theiryouthfulness is getting lost when they are struggling with the pressures of the life.Since the education has a mission of affecting the society and giving it a desired shape,it is necessary to value the aspects of education in terms of the sociology and sociologicalresearches. In this research, the things those students face in the process of the preparation tothe university entrance exam are investigated in the sociological point of view.