Bilime sınır çizme problemine çözüm arayışlarında Carnap ve Kuhn'un bilim felsefeleri
Carnap's and Kuhn's philosophy of science in the context of their search for a solution to the demarcation problem
- Tez No: 187793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE KUTLUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZETYazar : Ümit ÖZTÜRKÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : FelsefeBilim Dalı : Sistematik Felsefe ve MantıkTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : ix + 246Mezuniyet Tarihi : 27 / 06 / 2006Tez Danışmanı : Doç. Dr. Zekiye KUTLUSOYBİLİME SINIR ÇİZME PROBLEMİNE ÇÖZÜM ARAYIŞLARINDA CARNAP VE KUHN'UNBİLİM FELSEFELERİBilime sınır çizme problemi, genel bilim felsefesi yazınında, ilk/esas olarak 20. yüzyılda Karl R.Popper tarafından formüle edilmiştir. Ancak geniş bir perspektiften yaklaşıldığında, her ne kadarF. Bacon'ın çalışmaları hariç epistemolojik çözümlemeler merkezinde biçimlenmiş olsa da, sözkonusu problemin daha da uzun bir süredir felsefi söylemin en odaksal konularından biri olarakirdelendiği, dahası, bu probleme yönelik olarak modern bilimin 17. yüzyılda doğuşundan itibarenortaya çıkan çözme girişimlerinin, 20. yüzyılda bağımsız bir felsefe disiplininin kuruluşunugetirdiği belirtilebilir. Bu çalışmada, bir yandan, temel problemleri ve kimi çözümleme yöntemleridaha önceleri belirmiş olmasına karşın, bilim felsefesi disiplininin kuruluşunun neden 20. yüzyılabağlandığı soruşturulmakta; diğer yandan, bu disiplinin bu yüzyıldaki gelişim sürecine çok önemlikatkılarda bulunmuş Rudolf Carnap ve Thomas S. Kuhn'un görüşleri, bilime sınır çizmeproblemine çözüm arayışları bağlamında, bilim felsefesine açtıkları yolları serimleyebilmek içinkarşılaştırılarak incelemektedir.Anahtar SözcüklerBilime sınır çizme Bilim felsefesi Carnap'ın bilim Bilim mantığıproblemi felsefesiKuhn'un bilim felsefesi Paradigma
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Ümit ÖZTÜRKÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : FelsefeBilim Dalı : Sistematik Felsefe ve MantıkTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : ix + 246Mezuniyet Tarihi : 27 / 06 / 2006Tez Danışmanı : Doç. Dr. Zekiye KUTLUSOYCARNAP?S AND KUHN?S PHILOSOPHY OF SCIENCE IN THE CONTEXT OF THEIRSEARCH FOR A SOLUTION TO THE DEMARCATION PROBLEMThe demarcation problem, in general literature of philosophy of science, was first formulated byKarl R. Popper in the 20th century. Yet, from a broader perspective, it can be seen that since thebirth of modern science in the 17th century the demarcation problem has taken a significant placeat the center of philosophy (albeit was tried to be solved -except by F. Bacon- as an epistemologicalproblem until the 20th century). What is more, all accounts related with this problem gave rise to adistinct branch of philosophy, philosophy of science, at the end. In this study, both the reasons whythe foundation of philosophy of science was realized in the 20th century are examined and also,Rudolf Carnap?s and Thomas S. Kuhn?s views as being solution proposals to the demarcationproblem are compared and contrasted in order to explicate the paths they opened to the philosophyof science.Key WordsDemarcation problem Philosophy of science Carnap?s philosophy Logic of scienceof scienceKuhn?s philosophy of Paradigmscience