Küresinliler örneğinde kültürel kimlik (Küresinliler'in sosyo-kültürel yapısı)
The cultural identity in the case of Küresinlis (the socio-cultural structure of the Küresinlis)
- Tez No: 187811
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Küresinliler örneği üzerinde ?kültürel kimlik? kavramıdeğerlendirildi. Bu amaçla Küresinliler'in sosyo-kültürel yapısı ortaya konuldu.Araştırma alanında elde edilen veriler, sosyal antropolojik yöndendeğerlendirildi.Bir asra yakın bir zaman dilimi öncesinde İran'dan Anadolu'ya göç ilegelen Küresinliler, bugün artık rivâyetlerde kalan geçmiş yaşam öykülerindensonra, Anadolu'nun kültürel ve sosyal yapısı ile bütünleşmişlerdir. Van ilmerkezinden başka, ağırlıklı olarak Özalp ve Saray ilçelerinde deyaşamaktalar.Kendilerinin köken olarak Türk olduklarını ifade eden topluluk üyeleri,Küresinli kimliğini de bir alt kimlik olarak sürdürmektedir. Kendi aralarındakabile isimlerini çağrıştıran grup kimlikleri de bulunur. Bu kimliklendirmeler,göçten önceki büyüklerinin yaşadıkları yerleşim birimlerinden kaynaklanır.Topluluk, bazı sosyal ve kültürel faaliyetlerde birliktelik sergiler. Sınırköylerinde yaşayan topluluk bireyleri aşiret olduklarını, il merkezindeyaşayanlar ise aşiret kimliklerinin bulunmadığını ifade ederler.156
Özet (Çeviri)
In this study ?cultural identity? concept has been assessed on theKüresinliler case. For this purpose socio-cultural structure of Küresinliler waspresented. Data gathered from the research area were assessed from theanthropological perspective.Küresinliler, who immigrated from Iran to Anatolia approximately onecentury ago, integrated into the cultural and social structure of Anatolia andthe only remnant of the past are stories of their ancestors. Their presentdistribution is concentrated mainly city center of Van province and alsoincluding Özalp and Saray districts of the same province.Küresinliler community which represent themselves as Turk, continuetheir ?Küresinliler identity? as a sub-identity. There are sub group identitieswhich recall clan names. Those identifications are originated from the localitynames of the ancestors before the immigration.Community show cooperation and unity in some social and culturalactivities. Members of the community, which are inhabiting national borders,mention about their being a tribe whereas urban members of the communityreject such an acceptance.157