Uluslararası göç bağlamında Küresünnilerin folklorik ve etnografik özellikleri
Folchloric and ethnographic structure of Küresünnis in the context of international migration
  1. Tez No: 667938
  2. Yazar: SADIK ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Uluslararası İlişkiler, Folklore, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski ve en önemli olaylardan biri haline gelen göçler, günümüz dünyasının da en önemli ve en çetrefilli olgularından biri haline gelmiştir. Aslında yaşadığımız çağı göçler çağı olarak tanımlarsak yanlış olmaz. Göçleri çok farklı şekillerde değerlendirmek mümkün. Göçlerle sadece insanlar bir kıtadan diğer bir kıtaya veya bir ülkeden başka bir ülkeye gitmekle kalmıyor, beraberinde bir çok sorunla birlikte yeni ilişkiler, yeni kimlikler, yeni kültürler de taşıma imkanı sağlıyor. Bu da beraberinde melezleşen bir toplumun ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu çalışmada 1920'lerden itibaren İran'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan ve kendilerini Küresünni adıyla anan etnik bir toplumun folklorik ve etnografik özellikleri incelenmiştir. Küresünniler hakkında çok farklı fikir ve görüşlere rastlamak mümkündür. Fakat işin garip tarafı bu görüş ve fikirler maalesef tarihi kaynaklara dayandırılmadan yazılıp söylenmektedir. Bu çalışmamda özellikle tarihi kaynaklardan, bu konu üzerinde çalışmış tarihçilerin görüşlerinden faydalanarak Küresünnilerin etnik ve folklorik özelliklerini en doğru ve en inandırıcı kaynaklara dayanarak ortaya çıkarmaya çalıştım. Aynı zamanda Küresünnilerin kültürel yapısı da incelenerek Küresünniler örneğinde kültürel kimlik kavramı üzerinde de değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Bu çalışmada amaç: İran'dan Van ve çevresine göç etmek mecburiyetinde kalan, yaşamlarını sürdürdükleri vatanlarından ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye bir daha geri dönemeyen, kimi çevrelerce Kürt olarak konumlandırılan fakat kendilerinin Türk olduklarını ispatlamaya çalışan Küresünnilerin kültürel kodları ve etnik yapıları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, which has become as old as human history and being one of the most important events, has become one of the most important and complicated phenomena of today's world. In fact, it would not be wrong if we define the age we live in as the age of migration. It is possible to evaluate migrations in many different ways. Through migrations, people not only move from one continent to another continent or from one country to another, but they also provide the opportunity to carry new relationships, new identities and new cultures along with many problems. This situation leads to the emergence of a hybridized society. In this study, folkloric and ethnographic characteristics of Küresünnis that forced emigration from Iran to Turkey since 1920s were examined. It is possible to come across many different opinions and views about the Küresünnis. However, the strange thing is that these views and opinions are unfortunately written and said without relying on historical sources. Especially in this work, by using historical sources and the opinions of historians who have worked on this subject, I tried to reveal the ethnic and folkloric characteristics of the Küresünnis based on the most accurate and convincing sources. At the same time, both the cultural structure of Küresünnis and the concept of cultural identity of Küresünnis were evaluated. The aim of this study is to examine the cultural codes and ethnic structures of the Küresünnis who had to migrate from Iran to Van and its surroundings, were forced to leave their homeland where they lived, could not return to the country where they left, were positioned as Kurds by some circles but tried to prove that they were Turkish.