Küresünnilerde göç ve Küresünni halk kültürü
Migration among Kuresunnis and Kuresunni folk culture
- Tez No: 928896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Toplumlar çeşitli nedenlerden dolayı bulundukları yerlerden uzaklaşarak daha iyi koşullara sahip olan yeni yerlere göç etmektedirler. Göç, neredeyse her toplumun tarihinde bulunan ve toplumun kendi yapısı içerisinde yer edinen özgün bir kavramdır. Göç, olgusal olarak toplumun bireylerini ve yapısını etkileyen bir hareketliliktir. Toplumlar göç durumunu iki şekilde tecrübe ederler. Bunlar, dışarıdan toplum içerisine doğru olan göç ve toplumun kendisinin başka bir yere ve kültüre yaptığı göçtür. Bütün toplumlarda olduğu gibi Türkler de tarihin çeşitli dönemlerinde göç etmişlerdir. Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar olan cok geniş coğrafi bölgelere göç eden Türkler, Müslüman olduktan sonra fetih hareketleri neticesinde Anadolu'yu yurt edinmişlerdir. Türklerin birçok coğrafyaya yayılmaları onların gittikleri yerlerin kültürlerini etkilemelerine ve fethedilen mevcut yerin kültüründen etkilenmelerine sebep olmuştur. Osmanlı Devleti'nin son döneminde Anadolu'ya Balkanlardan ve Doğu sınırlarından birçok göç yaşanmıştır. Doğu sınırlarından Anadolu'ya doğru göç eden toplumlar arasında Küresünniler de bulunmaktadır. Küresünniler, Osmanlı Devleti'nin son zamanlarından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar geçen sürede Anadolu'ya doğru çeşitli aralıklarla göç etmişlerdir. Bu göçlerin 1900'lu yılllardan 1930'lu yıllara kadar olan bir süre zarfında Türkiye'nin Van iline yapıldığı görülmektedir. Toplumun yaşamış olduğu göç süreci zorunlu ve düzensiz bir göçtür. Genel olarak Küresünniler Van il merkezi ve bazı ilçelere yerleşmişlerdir. Yerleşim şekillerini etkileyen en önemli unsur, tarım ve hayvancılıktır. Bu sebeple ilk yerleşkeler kırsal kesimde olmuştur. Bununla birlikte ilerleyen yıllarda Van merkez ilçelere ve Van ilinden diğer illere doğru göçler de gerçekleşmiştir. Çalışmada, Küresünniler ile alakalı olarak yapılan araştırma ve çalışmalar belirlenip değerlendirilmiştir. Ayrıca toplumun Van ilinde yoğun olarak yaşamış oldukları yerlere gidilerek sözlü kültür geleneğinden faydalanılıp yaşanılan göç olayları; kültür ve kültürel değişimler bağlamında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies move away from their places for various reasons and migrate to new locations with better conditions. Migration is a phenomenon present in the history of almost every society and holds a unique place within the structure of society itself. Migration is a form of mobility that significantly affects both individuals and the structure of a society. Societies experience migration in two ways: migration from external sources into a society and the migration of a society itself to another place and culture. As in all societies, Turks have migrated at various periods throughout history. Migrating across vast geographical regions from Central Asia to Europe, the Turks adopted Anatolia as their homeland as a result of conquest movements after converting to Islam. The expansion of the Turks into different regions led to their influence on the cultures of the places they settled in, while they were also influenced by the cultures of the conquered lands. During the late period of the Ottoman Empire, significant migrations took place from the Balkans and the eastern borders into Anatolia. Among the communities that migrated from the eastern borders to Anatolia were the Kuresunnis. The Kuresunnis migrated to Anatolia at various intervals from the final years of the Ottoman Empire to the early years of the Republic of Turkey. It is observed that these migrations occurred primarily in the province of Van between the 1900s and the 1930s. The migration process experienced by this community was largely forced and irregular. In general, the Kuresunnis settled in the city center of Van and its surrounding districts. The most significant factors influencing their settlement patterns were agriculture and animal husbandry. For this reason, their initial settlements were in rural areas. However, in the following years, migrations also occurred toward the central districts of Van and from Van to other provinces. This study identifies and evaluates research and studies conducted on the Kuresunnis. Additionally, fieldwork was carried out in areas where the Kuresunni community has historically lived in high concentrations in the province of Van. Additionally, migration experiences were analyzed by conducting field research in areas where the Kuresunni community has historically lived in high concentrations in Van province and by utilizing the oral cultural tradition within the context of culture and cultural transformations.