Ege bölgesinde dinlence turizmine katılan İngiliz turistlerin Türkiye'yi tanıma düzeyleri üzerine bir araştırma
A study on English tourists's degree of awareness about Turkey at vacation tourism in the Aegean region
- Tez No: 187824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDAL DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Seyahat etmek, farklı yerler görme isteği insanlığın tarihi kadar eskidir. Seyahat,özellikle 20. yüzyılda büyük bir endüstri haline gelmiş ve Dünya'da birçok ülke kendisiniidame ettirecek tek sektör olarak turizmi keşfetmiştir.Turizm, modern çağın yansıması olarak, insanların birbirlerini oldukları gibitanıyabilmelerinin en sade yollarından biridir. Bilinen iletişim algılamalarından arınmış olarakbizzat gitmek, görmek, tanımak, ülke halkının doğal ortamda karşı karşıya gelmesi ile insanlarve kültürler tanışır. Bunun en kısa yolu kültürlerin, yaşayışların, tarihlerin doğru şekildetanınmasından geçer.Türkiye'yi, dış ülkelere, tur operatörlerinin, seyahat acentalarının, turist rehberlerinintanıtma çabaları ve bunları doğru bir şekilde iletebilmeleri sonucunda kaliteli turistin ve bunabağlı olarak iyi gelirin geri dönümü olabilecektir. Türkiye'nin en büyük turist kaynaklarındanbiri olan ngiltere'den gelen turist grupları, ülkemizde tatillerini geçirirken onlara Türkiye'yine şekilde tanıttığımız git gide önem arz etmektedir.Üç bölümden oluşan bu çalışmada Ege Bölgesi'nde dinlence turizmine katılan ngilizturistlerin Türkiye'yi tanıma düzeylerinin boyutu incelenmiştir.Birinci bölümde turizm kavramlarının anlamları verilmiştir. kinci bölümde ülkemizinson zamanlarda yükselen değerleri göz önüne alınarak, Dünya'daki yeri hakkında bilgiverilmiş ve kültürel mirastan yola çıkılarak turistlerin Türkiye'yi ne derecede tanıyabildikleriniortaya çıkaracak anketler için bir araştırma yapılmıştır. Bu bölümde yine tezin konusu olanngilizler'in Türk turizmindeki yeri hakkında genel bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde ise ngiliz turistlere yönelik Türkiye turları düzenleyen turoperatörlerinin programlarının incelenmesi, Türkiye'yi ziyaret eden ngilizler'e anketuygulanması sonucu Türkiye hakkında edindikleri izlenim ortaya konulmuştur. Turoperatörlerinin seçtikleri destinasyonlarda göz önünde bulundurdukları unsurlar, buseçimlerin Türkiye'yi, turistin ne boyutta tanıdığı da göz önüne alınarak, turiste ne şekildetanıttıklarının etkililiğini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Travelling, the wanderlust to explore new places, is as old as the history of mankind.Tourism, as a phenomenon of the modern age, one of the most direct way of getting to knowone another. Tourism means to see, explore and learn about new places and people fromdifferent countries free from all means of communication. The most important way ofexploiting this opportunity is to get to know cultures, ways of life and histories in a propermanner, which means accurate promotion.The increase in the number of tourists and tourism income depend on the endeavoursof tour operators and tour guides to promote Turkey in an effective way. Therefore, themethods of promoting our unique tourism sources, culture and the accurate impressions theycreate on tourists become an issue of great importance.United Kingdom is one of the biggest tourism market of Turkey. Therefore, it isimportant to promote Turkey in an efficient way to the tourists that come from UnitedKingdom are assumed to have good education.In this study, which consists of three chapters, the English tourists? level acquaintancewith Turkey that they have had during their vacation, Turkey has been analysed.In the first chapter, some tourism terms have been described. In the second chapter,firstly Turkey?s place in the world has been examined with regards to popular tendencies inTurkey. Secondly, tourists? level of acquaintance with Turkey has been scrutinised in terms ofour cultural inheritance, and general information about the place of English tourists in Turkishtourism has been presented. Thirdly, the results obtained from the analysis of tourprogrammes and the questionnaire put into use to evaluate English tourists? impressions onTurkey will be presented. The criteria that tour operators take into consideration to determinetheir destinations also affect their efficiency in promoting Turkey to tourists.