Görme yetersizliğinden etkilenmiş ve görme yetersizliğinden etkilenmemiş öğrencilerin matematik ve fen bilgisi derslerindeki başarılarının karşılaştırılması
- Tez No: 187823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada, görme engelliler ilköğretim okullarına devam eden görme yetersizliğindenetkilenmiş öğrencilerle ilköğretim okuluna devam eden görme yetersizliğinden etkilenmemişöğrencilerin matematik ve fen bilgisi derslerindeki akademik başarılarının farklılaşıpfarklılaşmadığını ortaya koyma amaçlanmaktadır.Görme engelliler ilköğretim okuluna devam eden görme engelli öğrencilerle ilköğretimokuluna devam eden öğrencilerin fen bilgisi ve matematik ölçüt bağımlı ölçü aracındakiamaçları gerçekleştirip gerçekleştirmediğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu araştırmabetimsel bir araştırmadır.Araştırmanın grubunu 2004-2005 eğitim- öğretim yılı içinde Mitat Enç ve GörenellerGörme Engelliler İlköğretim Okulları 5. sınıfına devam eden 35 öğrenci ile YenimahalleEmniyetçiler İlköğretim Okulu'nda 5. sınıfta öğrenim gören öğrenciler arasından tesadüfiyöntemle belirlenen 30 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için ilköğretim müfredatına bağlı kalınarak?Matematik Ölçüt Bağımlı Ölçü Aracı? ve ?Fen Bilgisi Ölçüt Bağımlı Ölçü Aracı?geliştirilmiş ve uygulayıcı tarafından uygulanmıştırAraştırmada ?Fen Bilgisi Ölçüt Bağımlı Ölçü Aracı?; Göreneller ve Mitat Enç GörmeEngelliler İlköğretim Okulu'nda 5. sınıfa devam eden 35 görme yetersizliğinden etkilenmişöğrenciye; ?Matematik Ölçüt Bağımlı Ölçü Aracı? 28 görme yetersizliğinden etkilenmişöğrenciye; ayrıca her iki ölçüt bağımlı ölçü aracı Emniyetçiler İlköğretim Okulu'na devameden, 5. sınıf öğrencileri arasından tesadüfi yöntemle belirlenen 30 öğrenciye uygulanmıştır. .Göreneller İlköğretim Okulu ile Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu'na devameden görme engelli öğrenciler ile Emniyetçiler İlköğretim Okulu'na devam eden öğrencilerin?matematik ölçüt bağımlı ölçü aracı? ve ?fen bilgisi ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndaki amaçlarıgerçekleştirme düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılan istatistiksel test sonuçlarınagöre;1. Emniyetçiler İlköğretim Okulu'na devam eden 5. sınıf öğrencilerinin ?matematik ölçütbağımlı ölçü aracı? ve ?fen bilgisi ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndaki amaçlarını gerçekleştirmedüzeyleri ile Mitat Enç ve Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulu' na devam eden 5.sınıf öğrencilerinin ?matematik ölçüt bağımlı ölçü aracı? ve ?fen bilgisi ölçüt bağımlı ölçüaracı?ndaki amaçları gerçekleştirme düzeyleri arasında, Emniyetçiler İlköğretim Okuluöğrencilerinin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Aynı öğrencilerin ?matematik ölçütbağımlı ölçü aracı?ndaki grafik ve geometri amaçlarını gerçekleştirme düzeylerikarşılaştırıldığında da Emniyetçiler İlköğretim Okulu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farkbulunmuştur.2. Göreneller İlköğretim Okulu ve Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu'ndakikör ve az gören öğrencilerin ?fen bilgisi ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndaki amaçlarıgerçekleştirme düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır.3. Göreneller İlköğretim Okulu'ndaki kör öğrencilerle Mitat Enç Görme Engellilerİlköğretim Okulu'ndaki az gören öğrencilerin ?matematik ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndakiamaçları gerçekleştirme düzeyleri karşılaştırılmış ve Göreneller İlköğretim Okulu'ndaki köröğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.4. Göreneller İlköğretim Okulu ve Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu'ndakikör öğrencilerin ?matematik ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndaki grafik ve geometri amaçlarınıgerçekleştirme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.5. Emniyetçiler İlköğretim Okulu öğrencileri ile Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretimOkulu'ndaki az gören öğrencilerin ?matematik ölçüt bağımlı ölçü aracı?ndaki zihinselişlemler amacını gerçekleştirme düzeyleri karşılaştırıldığında Emniyetçiler İlköğretim Okuluöğrencilerinin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur6. Göreneller İlköğretim Okulu ve Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu'ndakikör öğrenciler ile Emniyetçiler İlköğretim Okulu öğrencilerinin ?matematik ölçüt bağımlıölçü aracı?ndaki zihinsel işlemler amacını gerçekleştirme düzeyleri arasında anlamlı bir farkbulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims at determining whether the academic successes of the visually impairedpupils and pupils who have insufficient sight going to the visually impaired primary schoolsand the non-visually impaired pupils going to the primary schools are different or not.This is a descriptive study that aims at revealing whether the visually impaired pupilsgoing to the visually impaired primary schools and the non-visually impaired pupils going tothe primary schools carry out the aims or not in the measuring instrument depending oncriterion for science and mathematics.During the 2004-2005 academic year the study group is composed of 30 visuallyimpaired pupils and those with insufficient sight going to the 5 th grade at Mitat Enç VisuallyImpaired Primary School, the visually impaired pupils going to the 5 th grade at GörenellerPrimary School and the pupils going to the Emniyetçiler Primary School that were casuallychosen.In this study, ?The Measuring Instrument Depending on Criterion For Science? isapplied to 35 visually impaired pupils going on Göreneller and Mitat Enç Visually ImpairedPrimary School; ?The Measuring Instrument Depending On Criterion For Mathematics? isapplied to 28 visually impaired pupils, from Göreneller and Mitat Enç Visually ImpairedPrimary School; besides measuring instruments depending on criterion are applied to 30casually chosen 5th grade pupils.To gather the data of the study by being faithful to the list of courses of the primaryeducation ?Measuring Instrument Depending on the Criterion for Mathematics? and?Measuring Instrument Depending on Criterion for Science? have been developed and appliedby the person who put it into practice.The goals of ?measuring instrument depending on criterion for mathematics? and?measuring instrument depending on criterion for science?, according to statistically madetest results, in order to compare the fulfillment levels of the blind pupils from GörenellerPrimary School and Mitat Enç Visually Impaired Primary School and pupils fromEmniyetçiler Primary School; between the goals of ?measuring instrument depending oncriterion for mathematics? and ?measuring instrument depending on criterion for science?, of5th grade Emniyetçiler Primary Schools pupils` fulfillment levels and the goals of ?measuringinstrument depending on criterion for mathematics? and ?measuring instrument depending oncriterion for science? of 5th grade Mitat Enç Visually Impaired Primary School and GörenellerVisually Impaired Primary School pupils` fulfillment levels, an important difference in favorof pupils from Emniyetçiler Primary School was found. When the goals of ?measuringinstrument depending on criterion for mathematics? of graphic and geometry of the samepupils` fulfillment levels were compared, an important difference in favor of pupils fromEmniyetçiler Primary School was found.The goals of ?measuring instrument depending on criterion for science? fulfillment levelbetween blind and pupils with insufficient sight from Göreneller Primary School and MitatEnç Visually Impaired Primary School was not found an important difference.The goals of ?measuring instrument depending on criterion for mathematics? offulfillment levels of the blind pupils from Göreneller Primary School and pupils withinsufficient sight from Mitat Enç Visually Impaired Primary School were compared and animportant difference was found in favor of visually impaired pupils from Göreneller PrimarySchool.Between the goals of ?measuring instrument depending on criterion for mathematics?graphic and geometry fulfillment levels for blind pupils from Göreneller Primary School andMitat Enç Visually Impaired Primary School was not found an important difference.Besides the goal of mental processes from ?measuring instrument depending oncriterion for mathematics? of fulfillment levels of Emniyetçiler Primary School pupils andpupils with insufficient sight were compared and an important difference was found in favorof pupils from Emniyetçiler Primary School and between the fulfillment levels of mentalprocesses from ?measuring instrument depending on criterion for mathematics? of blindpupils from Göreneller Primary School and Mitat Enç Visually Impaired Primary School andpupils from Emniyetçiler Primary School was not found an important difference.