Katılım bankalarında personel eğitimi
Staff education in participation bank
- Tez No: 187853
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kurulusları seksenli yıllara denk gelen katılım bankaları, ülkemizde meydanagelen ekonomi politikalarının degisikligi sonucu olarak ortaya çıkmıslardır.Kuruldukları ilk günlerde bankaların tamamlayıcısı olarak hizmet veren katılımbankaları, bugün geldigimiz noktada ticaret bankaları ve yatırım-kalkınmabankalarının yanında üçüncü bir tür olarak bankacılık hizmeti vermektedirler.Faizsiz bankacılık alanında hizmet veren katılım bankaları ürün ve hizmetanlayısı ile diger bankalardan farklı bir konuma sahiptirler. Kuruluslar tarihleri digerbankalara nazaran çok kısa olmasına ragmen bu kısa süre içinde ulasılan bu yüksekpazar payı, tamamen ülkenin böyle bir finansal hizmete olan ihtiyacı sonucundaolmustur.Bununu bir diger nedeni ise ülke nüfusun %99'unun Müslüman olması dagösterilebilir.Finans sektöründe faaliyet gösteren katılım bankaları için en önemlidegerlerden biri de sahip oldukları entelektüel sermayedir. sletmeler için entelektüelsermaye olarak adlandırılan yetistirilmis personel uzun süreçler sonucunda eldeedilmektedir. Katılım bankalarının rekabetçi piyasa kosullarında hem kendipiyasalarında hem de diger bankaların piyasalarında daha iyi rekabet edebilmeleriiçin sahip oldukları personeli günün kosullarına göre en iyi sekilde egitmesi vegelistirmesi gerekmektedir.Bu çalısmanın konusunu katılım bankası personelinin egitimi konusuolusturmaktadır. Bu konuyu açıklamak için öncelikle katılım bankalarının özelliklerive geçirmis oldukları tarihi süreci, sonraki bölümlerde ise personel egitimi konusu vedaha sonra ise hizmet içi egitim konusu açıklanmıstır. En son bölümde ise bu konuile ilgili yapılmıs olan anket çalısmasına yer verilmis olup çözüm önerilerisunulmustur.
Özet (Çeviri)
The Participation Banks, whose dates of foundation correspond to theeighties, came into existence as a result of the changes that took place in theeconomical politics of our country. These banks, which served as supplements of theother banks in the initial days of their establishments, provide banking services as athird type of banks besides trade and investment-development banks at this pointwhere we?ve reached now.Working in the interest-free banking area, the participation banks, with theirproduct and service policies, have a different position than the other banks.Compared to the other banks, although it hasn?t been long since their establishment,the participation banks have obtained a large market share in this short time period,which is totally a consequence of the country?s need for such a financial service.Another reason for this achievement is stated to be that 99% of the country?spopulation is formed by Muslims.One of the most important assets of the participation banks which work in thefinance sector is the intellectual capital that they have. The educated personnel,which are also called as the intellectual capital of the enterprises, are gained as anoutcome of lengthy educational processes. In order to be able to compete both inother banks? and their own markets in the competitive market conditions, theparticipation banks should educate and improve their personnel according to themarket conditions of the day.The education of the personnel in the participation banks forms the subject ofthis study. In order to explain this topic, initially the properties and the history of theparticipation banks are stated while in the following sections first ?personneleducation? and then ?in-service education? subjects are explained. In the last section,the questionnaire made about this topic is evaluated and propositions for solutionsare presented.