İşletmelerde pazar bölümlendirmesi ve uygulanan stratejiler
Marketing segmentation and applied strategies
- Tez No: 72446
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET:“İşletmelerde Pazar Bölümlendirmesi ve Uygulanan Stratejiler”isimli bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: -Birinci bölümde pazar kavramı ve pazar bölümlenmesi prensipleri açıklanmıştır. Pazarlama kavramı, tanımı ve fonksiyonları gözden geçirilmiştir. -Tüketicilerin veya örgütlerin özelliklerine göre, 1) Tüketiciler pazarı 2) Örgütsel pazarlar a. Üreticiler pazarı b. Aracılar pazarı c. Kurumlar pazarı d. Devlet pazarı 3) Uluslararası pazar pazar kavramları ayırımı yapılmıştır. -Tüketici pazarları bölürnlenmesinde etken olan coğrafi (yer, iklim, pazar ve nüfus yoğunluğu), demografik (yaş, cinsiyet, gelir, aile yapısı, kültür), psikolojik ve sosyolojik faktörlerle (motivasyon, algılama, öğrenme, tutum ve inançlar, kişilik) mal-tüketici ilişkisi gözden geçirilmiştir. Pazarlama açısından motivasyon grupları irdelenmiş, yenilikçi, izleyici ve tutucu kişilikler açıklanmış, malların sınıflandırılımında temel olan nitelikler not edilmiştir. -Tüketicilerin satın alma davranışları sınıflandırılmıştır ve satın alma karar süreçleri incelenmiştir. -Üretici işletme türleri belirlenmiş, üreticiler pazarının yapısı açıklandıktan sonra, endüstriyel kullanıcıların satın alma davranışlarını etkileyen,-Çevresel, -Örgütsel, - Kişilerarası hiyerarşik ilişkiler, -Kişisel faktörler açıklanmıştır. -Aracılar pazarı ve grupları kavramları kurumlar ve devlet pazarlarının kavramlarına açıklık getirilmiştir. Uluslararası pazarların temel satın alma davranışlarına bakılmıştır. -Birinci bölümün pazar bölümlenmesi kesiminde; -Bölümleme ilkeleri ve kriterleri üzerinde durulmuş, pazarlama değişkenleri gözden geçirilmiş (ürün, fiyat, yer, dağıtım, rutundurma), -Hedef pazar seçiminde tüm pazar ve pazar bölümleme yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü pazar bölümleme stratejilerine ayrılmıştır. Pazar bölümleme stratejilerinde, -Farklılaştırılmamış pazar -Farklılaştırılmış pazar -Yoğunlaştırılmış pazar stratejileri örneklerle etraflı bir şekilde gözden geçirilmiştir. Strateji seçimi kuralları irdelenmiştir. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde pazar bölümlenmesinin İç Anadolu Bölgesi'nde uygulanması ve strateji tiplerine bakılmıştır.İç Anadolu Bölgesi'nin -İklimi -Nüfus ve dağılımı -Ekonomisi ile ilgili özellikleri, Ankara'nın demografik ve diğer özellikleri ile birlikte saptanarak, araştırma ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Step iklimi görülen İç Anadolu Bölgesi'nin nüfusu 14.049.777 olarak belirlenmiş ve yıllık nüfus artış hızı binde 10.35 olarak saptanmıştır. Ankara' nın nüfusu 3.627.098 olup, okur-yazar oranı %89.5'dur. İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde, il düzeyinde 13 kent bulunmaktadır. Bölgede tarım ve hayvancılık oldukça ilerlemiştir. Bu tespitlere uygun çeşitli işletmelerin varlığı gözlenmiş ve bunlar, -Isınma ve ısıtma ile ilgili işletmeler -Gıda ile ilgili işletmeler -Turizm ile ilgili işletmeler -Eğitim ile ilgili işletmeler -Spor ile ilgili işletmeler dağılımı içinde olduğu açıklanmıştır. Bu genel bilgiler ışığında araştırma kapsamı belirlenerek, 1.Coğrafik Bölümleme 2.Demografîk Bölümleme 3.Psikografik Bölümleme 4. Yarar Bölümlemesi yapılmış ve işletmelerin strateji seçimlerine bakılmıştır. Araştırma sonuçlan belirlenmiştir.- İklim yapısı ve diğer özelliklerle uyumlu işletmeler (ısınma, mobilya, giyim sanayi, konutla ilgili) - Enerji sistemi işletmeleri, - Gıda ile ilgili işletmeler, - Temizlik ile ilgili işletmeler, - Spor merkezleri ile ilgili işletmeler pazar bölümlendirmesi ve uygulamasındaki stratejiler açısından tek tek incelenmiştir. Bunlar yapıldıktan sonra“ENERSÎS”işletmesi örgütlenme yapısı, yönetimi, kaynakları ile ele alınmış ve işletme yetkilileri ile gerekli görüşmeler yapılarak, stratejileri, verimi ve uygulama nedenleri belirlenmiştir. Bu çalışma İç Anadolu Bölgesi'nde her türden pazar bulunduğunu ve bu pazarlarda hem yoğunlaştırılmış, hem farklılaştırılmış, hem de farklılaştırılmamış stratejileri uygulayan işletmelerin varlığım göstermiştir. Bölgesel inceleme ile birlikte pazar stratejisini belirleme kriterleri ve işletmelerin gelişme planlan verilmiştir. Bütün bu bilgiler ışığında, pazarlama en uygun strateji ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, named as“Market Segmentation and Applicated Strategies in the Managements”is consists of three parts. In the first part, definition of marketing and market and segmentation principles are explained. Marketing management notion, definition and functions are reviewed. According to the properties of the consumers and organisations, market concept is divided as below; 1. Consumers market 2. Organizational markets a. Productive market b. Intermediary market c. Society market d. Government market 3. International markets In the consumers market chapter, geographical (place, climate, bazaar and population density), demographic (age, sex, income, family structure, culture), psychological and sociological factors (motivation, perceivement, learning, attitude and belief, personality, level of culture, social groups) goods and consumers relations (benefit, usage proportion, aim of usage, dependence of mark) are reviewed. From the marketing point of view, motivation groups are discussed, reformist spectator and conservative personalities are illustrated; the basic properties in the classification of the goods are noted.The intermediary (go-between) markets, group concepts and the consept of government markets and society markets have been defined and international markets' main purchasing acts are examined. In the marketing classification part of the first section, -Classification principals and criterias are examined and marketing varieties are searched (product, price, distribution, promotion, place). -Methods of all market and marketing classifications are defined when making the choice of the aimed market. The second part of the research is related about the strategies of marketing classifications. -Undifferentiated market -Differentiated market -Densed market strategies are examined througly with examples and the rules of the choice of strategy is studied. The third part of this research is on the marketing classifications of Inter Anatolia Region and its types of strategies used. Inter Anatolia Region's -Climate -Population -Economy is determined with Ankara's demographic and with some other peculiarities and general information is given on the research. İç Anadolu Region's population is 14.049.777 and its rate of increase in population is 10.35 of thousand percent peryear. Ankara's literacy scale is 3.627.098 which is about 89.5%. There are 13 cities in Inter Anatolia Region. Farming and animal feeding is quite common in the region. According to those, some managements are seen such as: -Managements of heating -Managements of food sector -Tourism managements -Managements of education. -Managements of sports Under the light of these informations, 1. Geographic classification 2. Demographic classification 3. Psychographic classification 4. Benefit classification have been done and strategic choices of the managements are searched. Research results have been determined. -The managements that are in harmony with the climatic conditions and with other peculiarities (such as heating, furniture, clothing, residences). -The managements of energy system -The managements of food sector -The managements of sports, have been examined by means of the strategies of the marketing classifications and applications. t.c. TiRSfiOiHrrii mmm DOKÜMAHTA£f0BAfter all these have been done, a search has been made on“ENERSİS”management and on its administration and its reasons of application is determined after some meetings that have held with qualified managers. This research has proved that Inter Anatolia Region has every kind of markets which applies both dense and differentiated strategies and the marketing is done with the most reliable strategy.