242 numaralı Manisa Şer'iyye sicil defteri transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1223-1224/1808-1809)
The introduction of Manisa court register notebook that has the number 242 (1223-1224/1808-1809)
- Tez No: 187878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN MARUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Şer'iyye sicilleri, kadıların görevleri gereği mahkemelerde verdiklerihükümleri, merkezden gelen belgeleri ve sorumlu oldukları yerlerdeki önemli olaylarıkaydettikleri defterlerdir. Şer'iyye Sicilleri kadı ve naiblerin mahkemelerde hüccet,ilâm, maruz, mürasele kaydettikleri hükümleri, tayin beratlarını,şeklindebuyruldu,tezkire, tahrirleri geçtikleri kaza, kasaba ve köylerde olan önemli olaylara dairkayıtları ihtiva etmektedir..Şer'iyye Sicillerindeki konular bir kaza idaresinde meydana gelebilecek hertürlü olay ve düzenlemeler ile tarihi gerçekleri kapsar.Şer'iyye sicillerinden, o dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve hukukidurumunu, askerlikle ilgili bilgileri, savaş öncesi ve sonrası toplumsal olaylarınıçıkarmak mümkündür.Bu çalışmada ise, 242 Numaralı Manisa Şer'iyye Sicil Defterinin tanıtımı, sicilinkaydedildiği Manisa hakkında değerlendirme, hükümlerin özeti ve hükümlerin konularagöre tasnifi yapılmıştır.242 No 'lu defterden yararlanılarak 1223-1224 (1808-1809), Bir yıl içerisindekiManisa'nın sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve siyasi hayatı hakkında bilgi sahibiolabiliriz.ÖMER KARATAŞMAN SA-2005
Özet (Çeviri)
Court registers are the notebooks in which Moslem judges recorded the ordersthey gave at the courts, the documents that came from the center and the importantincidents they were responsible for. Court registers include the orders, nominationcertificates, imperial orders, the registers of the important incidents that happened in thecounty, towns and villages where essays were traversed as scripts, verdicts by the courtregister judges and regents at the courts.The subjects in the court registers include all kinds of incidents,regulations,historical facts that can happen in a county administration.It is possible to reveal out the economical, social, cultural and legal conditions,the information related to military service of that period, the social incidents before andafter the war .In this work, the introduction of Manisa Court Register Notebook that has thenumber 242, the evaluation of Manisa in which the register is recorded, the summary ofthe orders and the classification of these orders according to their subjects are done.You can have an idea about the the social, cultural, economical, legal andpolitical life of Manisa in a year, by using the register that has the number 242.