İstanbul Boğazı, Beykoz koyu Mytilus galloprovincialis Lamarck 1819 fasiesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 18792
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırmada, istanbul Boğazı Beykoz Koyu'ndaki sert substratumlarda yaygın olarak bulunan Mytilus galloprovincialis fasiesinin biyotasının tesbiti amaçlanmıştır. Bu amaçla 1990-1991 yıllarında 1 yıl boyunca koy'u yaklaşık olarak temsil edebilecek şekilde 5 istasyon seçilmiş, bu istasyonlardan mevsimsel olarak örnek alınmış ve fiziko-kimyasal parametreler ölçülmüştür. Örneklerin tür tayinleri yapıldıktan sonra bazı kalitatif ve kantitatif değerlerin hesaplanmasına geçilmiştir. 16 Alg türüne karşın 48 tür hayvansal organizma tesbit edilmiştir. 17 tür organizma sayılamayan karakterdedir (Alg ve Bryozoa). Sayılabilen türlerin toplam birey sayısı ise 12.890'dır. Bu bireylerin türlere dağılımı ve dağılım düzeni incelendiğinde ise koy'un kuzeyinde kalan istasyonlarda ekolojik dengenin daha bozuk olduğu sonucu çıkmaktadır. Tüm bu veriler elde edilen fiziko-kimyasal parametreler ve bölgenin yüzey akıntısı ile birlikte yorumlandığında koyun kuzey kesiminde daha hızlı bir kirlenme etkisinin görüldüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the intent of this study to determine biota of Mytilus galloprovincialis facies found in hard substratums of Beykoz Bay on the Bosphorus. For this purpose, five stations, representing the bay approximately, are chosen. Samplings are carried out on seasonal bases in a period of one year between years of 1990 and 1991, and phsysico-chemical parameters are measured at these stations. Identifying the samplings, some qualitative and quantitative values are calculated. Besides 16 different Algea, 48 different species of fauna are determined. 17 different type organisms are uncountable (Algea and Bryozoa). Total number of countable species is 12.890. When distribution of these species is examined, it is seen that echologic stability is more distorted in Northern stations of the bay. All of this data, combined with obtained physico-chemical parameters and surface current of the area, reveals that Northern part of the bay is under greater pressure of pollution.