Batı Anadolu göllerinde (Apolyont-Manyas-Eğirdir-Çivril ve Marmara) yaşayan tatlısu istakozunda (Astacus lepdotactylus ESCH., 1823) bazı ağır metal birikimleri ve bu elementlerin toksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 18794
  2. Yazar: VİLDAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ö Z E T Bu çalışmada, Batı Anadoludaki Apolyont, Manyas, Çivril, Eğirdir, Marmara Göllerinde yaşayan tatlısu Istakozu A. leptodactylus 'un içerdiği bazı ağır metal (Fe,Zn,Cu,Pb,Mn,Cd,Hgt) birikim düzeylerinin mevsimsel ve iokaliteye göre değişimleri araştırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, A. leptodactylus 'un kasındaki ağır metal konsantrasyonları; bakır (Cu) 3.40-19.300 u.g/g; demir (Fe) 5.493-40.364 u.g/g; çinko (Zn) 10.300-37.526 u.g/g; kadmiyum (Cd) 0.148-1.083 u.g/g; mangan (Mn) 0.420-4.785 u.g/g; kurşun (Pb) 0.376-3.198 u.g/g ve cıva (Hg) 0.006-1.713 u.g/g (yaş ağırlık), karapaksında; bakır (Cu) 7.022-24.927 u,g/gr; demir (Fe) 42.580-348.225 u,g/gr; çinko (Zn) 8.259-42.445 jıg/gr; kurşun (Pb) 3.731-14.810 u.g/gr; kadmiyum (Cd) 0.510-4.975 u.g/gr; Mangan (Mn 14.378-160.347 u.g/g ve cıva (Hg) 0.003-1.105 u.g/gr (yaş ağırlık)maximum ve minimum değerler arasında değişmektedir. Batı Anadolu göllerinde avlanan Tatlısu İstakozu A. leptodactylus 'un içerdiği ağır metal konsantrasyonları mevsimlere, iokaliteye, organ ve dokulara göre varyasyonlar göstermektedir. Örneğin bu hayvanın yenebilen kasındaki ağır metal konsantrasyonları daha düşük düzeylerde bulunmuştur. Araştırılan bu hayvanların genellikle, yenebilen kasındaki ağır metal içerikleri; Zn > Fe > Cu > Mn > Pb > Cd > Hgt karapaksmda ise, Fe > Mn > Zn > Cu > Pb > Cd > Hgt şeklinde bir birikim sırası gösterdiği saptanmıştır.Ayrıca Marmara Gölünden alınan örnekler kullanılarak, laboratuvar şartlarında cıva (HgCI2), çinko (ZnCI2), demir (FeS04; FeCI3) ve kurşun (PbN03) tuzlarının toksisite, sensitivite, davranış ve patolojik bozuklukları, LD5Q etki düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY In this study, the levels, seasonal and locality changes of heavy metal (Fe, Zn, Cu, Pb, Mn, Cd, Hgt) concentrations in crayfish A. leptodactylus found from the lakes of west Anatolian have been investigated. According to our.present data heavy metals in the muscles of crayfishs A. leptodactylus varied in between; copper (Cu) 3.40-19.300 u.u/gm; iron (Fe) 5.493-40.364 u.g/g; zinc (Zn) 10.300-37.526 jxg/g; cadmium (Cd) 0.148-1.083 u.g/g; manganese (Mn) 0.420-4.785, lead (Pb) 0.376-3.198 u,g/g and mercury (Hgt) 0.006-1.713 u.g/g (wet weight basis); in the carapacs, copper (cu) 7.022-24.927 jig/g; iron (Fe) 42.580-348.225 p.g/g; zinc (Zn) 8.259-42.445 u.g/g; lead (Pb) 3.731-14.810 u.g/g; cadmium (Cd) 0.510 -4.975 p.g/g; manganeze (Mn) 14.378-160.347 and mercury 0.003-1.105 u.g/g (wet weight basis). The concentration of heavy metals of the west Anatolian crayfishes shows as that they varied according to organs and tissues, seasons and localyties. Forexample the edible parts of crayfish muscles have lower levels than the other organs and tissues. The heavy metals contents of the investigated crayfish samples are as follows. in muscles : Zu > Fe > Cu > Mn > Pb > Cd >Hgt in carapacs: Fe > Mn > Zn > Cu > Pb > Cd >Hgt Further more, in the samples from Lake Marmara; toxicity, sensitivity levels, mercury (HgCI2), Zinc (ZnCI2), iron (FeCI3 and FeS04) and lead (PbN03) salts; behavoria! and patological aberrations together with LD50 levels are established.