İç Batı Anadolu Bölgesinde yer alan bazı doğal göllerde bulunan sucul kınkanatlıların ekolojik ortamlarının bazı fiziksel parametrelere göre araştırılması
Research of ecologıcal habıtats of aquatıc coleoptera fauna about some physıcal parameters ın natural lakes of the Inner Western Anatolıa
  1. Tez No: 312734
  2. Yazar: HAKAN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Nisan 2009- Eylül 2009 ve Nisan 2010- Eylül 2010 tarihleri arasında İç-Batı Anadolu Bölgesi doğal göllerinde belirlenen istasyonlarda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlardan aylık periyotlarla suyun fiziksel analizleri ve sucul kınkanatlılar için örnekler alınmıştır. Ayrıca fiziksel parametreler ile teşhis edilen sucul kınkanatlı türlerinin verileri analiz edilmiştir.Çalışma sonucunda 11 doğal gölde 20 istasyona dahil, sucul kınkanatlılardan 7 familyaya ait toplam 87 tür tespit edilmiştir. En fazla tür Işıklı Gölünde en az tür ise Saklı Gölde belirlenmiştir. Suyun fiziksel parametre değerleri istasyonlar arasında karşılaştırılmış ve sucul kınkanatlılar ile ilişkisi incelenmiştir. İstasyonların sahip olduğu fiziksel parametreler Su Kalitesi Kontrol Yönetmeliğine göre değerlendirilmiş ve su kalitesi sınıfları belirtilmiştir.Yapılan bu çalışmada her istasyonun sucul kınkanatlı faunası tespit edilmiş olup, istasyonların fiziksel parametre değerleri belirlenmiştir. Ayrıca 17 türün yalnız bir istasyonda görüldüğü de bu çalışmada tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out predetermined stations in natural lakes of Inner Western Anatolia between April-September in 2007-2009. In order to doing physical analyses and identification, aquatic Coleoptera and water samples were taken at monthly period. Moreover, the relationship between aquatic Coleoptera and physical parameters of water were analyzed.Following the identification of these specimens, there were 87 species belonging to 7 Coleoptera families were determined in 11 natural lakes which are including 20 stations. Lake Işıklı has the maximun number of species. Contrary to Lake Isikli, Lake Saklı has minimum number of species. The physical parameters of water were investigated among the stations then these results were evaluated with aquatic Coleoptera. The physical parameters of stations determined as water quality classes which evaluated according to the Water Quality Control Regulation.As a result of the study, an identification of Coleoptera fauna was done and the physical parameters of water were determined for every station. Also, in the study area there were 17 species determined at only one station.