Programlama dilleri ve yorumlayıcıların ilişkisel veritabanı işlemlerindeki performans araştırması
  1. Tez No: 18810
  2. Yazar: LEVENT TOKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATA ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
ABSTRAKT Bu tez çalışması, ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden, SDL/DS'e, düşük düzeyli dillerden Assembly, üçüncü kuşak diller den PL/1, Cobol, Fortran, Basic ve C, dördüncü kuşak dillerden AS ve CSP, yorumlayıcılardan Apl ve Rexx, ve yapay us dillerinden Prolog dilinin, erişim olanaklarını incelemek ve aynı zamanda bu diller arasındaki performans farklılıklarını araştırmak için yapılmıştır. Performans, 100000 kayıttan oluşan büyük bir veritabanı örneğinde incelenmiştir. Araştırma, veritabanı konusunda eğitim alan öğrencilerin ilişkisel veritabanını programlama dillerinden kullanabilmelerinde kaynak oluşturmak ve ayrıca uygulama yazılımı geliştirecek kuruluşların programlama dili seçebilmelerine yardımcı olmak için yapılmıştır. ABSTRACT ^ This thesis is made to examine performances and using prac- tibility of Assembly as low level language, PL/1, Cobol, Fortran, Basic and C as third generation languages, Prolog as artificial intelligence languages, AS and CSP as forth generation languages, and Rexx, Apl as interpreters to SQL/DS as relational database management system. Performance examination is done on database that has 100000 rows. This research is done to provide resources using programming languages which can be used in relational databases for the students who have learned database management and to help the organizations that have produced applications software to choose the appropriate programming languages.
Özet (Çeviri)