Türkiye'de doğa koruma alanları ve doğal sitlerin belirleme ve sınıflandırılmasında kullanılacak kriterlerin saptanması amacıyla İzmir/Kemalpaşa örneklemesine dayalı yöntem araştırması
- Tez No: 18809
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de“Doğal Sit Alanları”olarak isimlendirilen korunması gerekli doğal alanların sınıflandırılmasına ilişkin kriterle rin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öncelikle dünyanın gelişmiş ülkelerindeki sınıflandırma sistemleri ve kriterleri üzerinde durulmuş, daha sonra Türkiye'deki durum incelenmiştir. Örnekleme alanı olarak seçilen İzmir-Kemalpaşa yöresinde, Türkiye'de doğa koruma alanları ve doğal sitlerin belirleme ve sınıflandırılmasında kullanılacak kriterlerin saptanması amacıyla bir yöntem araştırması yapılmış ve kriterleri oluşturan kaynak değerleri belirlenerek alan, doğa koruma açısından koruma önceliği sınıflarına ayrılmıştır. ABSTRACT This study has been carried out in order to classify on natural areas to be protected named as natural sites in Turkey. This study is preli- minarly dealth with the classification systems and criteria of the advanced countries of the world. Later on, the stuation of Turkey have been reviewed in Kemalpaşa determined research area. The source values established the criteria concerning to the research have been determined. Eventually, research area has been categorised in to priorities in terms of protection of nature. Thus, a new method has been put into practice. Ill
Özet (Çeviri)