Örgüt kültürünün metaforlarla analizi (tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir işletme örneği)
An Analysis of organization culture with metaphors (an organization case which makes activity in a textile sector)
  1. Tez No: 188123
  2. Yazar: YILMAZ TAMİMİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
iÖZETÖRGÜT KÜLTÜRÜNÜN METAFORLARLA ANAL Z(Tekstil Sektöründe Faaliyet Gösteren Bir şletme Örneği)TAM M , YILMAZYüksek Lisans-2005şletmeDanışman: Yrd. Doç. Dr. Özlem UZUNBu araştırmanın amacı, Gaziantep' te tekstil sektöründe faaliyetgösteren bir örgütte, örgüt kültürünün metaforlarla analiz edilipedilemeyeceğini ortaya koymaktır. Bu amaçla örgüt kültürü, örgütsel kimlik,performans-ödül ilişkisi, risk üstlenmeyi teşvik, güç mesafesi, örgütsel yapı veiletişim kültürel boyutları için belirlenen metaforlarla incelenmiştir. Buaraştırmanın verileri, A örgütünün I. ve II. işletmelerindeki 252 üyesindentoplanmıştır. Araştırmanın veri toplama ölçeği olarak anket kullanılmış veanket ile toplanan verilerin çözümü için çapraz tablolar, frekans dağılımları,yüzde oranları ve Z testlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre,örgüt üyelerine sunulan ve örgüt üyeleri tarafından eklenen toplam 80metafordan 19' unun, örgüt kültürü boyutlarını güçlü bir şekilde temsil ettiğiortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTAN ANALYSIS OF ORGANIZATION CULTURE WITH METAPHORS(An Organization Case Which Makes Activity In A Textile Sector)TAM M , YILMAZMaster Thesis-2005Business AdministrationAdviser: Özlem UZUN, Assistant ProfessorThe purpose of this study was, at an organization which makes activityin textile sector in Gaziantep, to show that an organization culture can beanalyzed with metaphors or not. Organization culture, organizational identity,performance-awarding relationship, support to take risks, power distance,organizational structure and communication cultural dimensions wereinvestigated by determined metaphors for this purpose. Data were collectedfrom 252 members of the A organization of the I and II part. Questionnairewas used to collect data in this study. Cross tables, frequency distributions,percentages and Z tests were used for the solution of these data. The resultsof this study indicated that 19 of total 80 metaphors given to members andadded by them, represented the power of organization culture dimensions.