Türkiye'de sanayileşme sürecinde organize sanayi bölgeleri ve Eskişehir OSB uygulaması
Organized industrial districts in industrialization process in Turkey and Eskişehir OID application
- Tez No: 188122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUD KÜÇÜKKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETTÜRK YE'DE SANAY LEŞME SÜREC NDE ORGAN ZE SANAYBÖLGELER VE ESK ŞEH R OSB UYGULAMASIYURDAKUL, EMREYüksek Lisans-2005ktisat Ana Bilim DalıDanışman: Doç. Dr. A. Mesud KüçükkalayBu tez çalışmasının amacı, bazı spesifik özgüllükleri ile öne çıkan EskişehirOrganize Sanayi Bölgesini (EOSB) iki açılı olarak incelemek şeklinde belirtilebilir.lki, sanayileşme ve OSB bağlamında EOSB'nin konumunu ve içinde bulunduğudurumu netleştirmek; ikincisi ise Türkiye ekonomisi ve OSB'leri içinde EOSB'ninmukayeseli üstünlükleri, mevcut eksiklikleri ve ekonomiye katkılarını tartışmaktır.Çalışmamızda, Türkiye'deki sanayileşme süreci dönemler itibariyle elealınarak OSB sistemi incelenmiş; Türkiye'deki OSB'lerin öncülerinden olanEskişehir OSB ile sanayileşme hedefinin geldiği noktalar vurgulanarak oluşansorunlar ve bu sorunlara alternatif çözüm önerileri sıralanmıştır. Bu çalışmadakiveriler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT, D E kurumları ile Eskişehir Sanayi Odasıve EOSB Müdürlüğü çalışanlarının üstün özverili yardımlarıyla temin edilmiştir.Araştırma sonucunda, OSB'lerin Türkiye'de sanayileşme sürecine, bölgeselgelişmeye ve şehir planlamasına olumlu etkilerinin bulunduğu gözlenmekle birlikte,Eskişehir OSB'nin de kentin gelişmesine ve sanayisine yaptığı katkılarbelirlenmiştir. EOSB üzerine yapılan projeksiyonlar sonucunda mevcut sorunlaraçözüm önerileri getirilmiş, Türkiye'nin en büyük OSB'si olan bölgenin gelecekte debu öncü rolünü sürdürebilmesi için gerekli olabilecek politikalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTORGANIZED INDUSTRIAL DISTRICTS IN INDUSTRIALIZATIONPROCESS IN TURKEY AND ESK ŞEH R OID APPLICATIONYURDAKUL, EMREMaster Thesis-2005Department of EconomicsAdvisor: A. Mesud Küçükkalay, Associate ProfessorThe purpose of this dissertation is to probe Eskişehir Organized IndustrialDistrict (EOID), which is outstanding due to its specificity, in two points of view.The first one is clarifying the status of Eskişehir OID in terms of OrganizedIndustrial Districts and industrialization; and the second is discussing superiorities,inferiorities and contributions of EOID regarding Turkish Economy and OID?s.In this study, by taking industrialization process into account as periods, OIDsystem is studied. Moreover; after emphasizing the status of EOID, which is one ofthe leading OID?s of Turkey, some problems are shown and some solutions are givento these problems. The data in this thesis are obtained especially with the self-sacrificing help of the officers of Eskişehir Chamber of Industry and EOIDDepartment and also Ministry of Industry and Trade, SPO, SIS.As a result of this study, it can be understood that Industrial Districts inTurkey contribute to Industrialization Process and urban planning. Furthermore; thecontributions of EOID to urban development and industry are determined.Subsequent to the projections on EOID some solutions are brought up for theexisting problems. Some policies are presented for this estate, which is the largestone in Turkey, to help it preserve its leading position in the future.