'Büyük ölçekli konaklama işletmelerinin çağdaş finans tekniklerinden yararlanma imkanları' (Güney Ege-Akdeniz bölgeleri konaklama işletmeleri kapsamında bir uygulama)
'Large-scale hospitality organizations' possibilities of exploiting the contemporary financial techniques' (An applcaiton extending over the hospitality organizations operating in South Aegean-Mediterranean regions)
- Tez No: 188143
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETGünümüzde, ülkeler arasında her alanda olduğu gibi finansal alanda da hızlıbir bütünleşme yaşanmaktadır. Bu bütünleşme sürecine uyum sağlayabilen işletmelerrekabet ortamından geri kalmayarak sürekliliklerini sağlamaktadırlar. Ancakişletmeler için önemli bir girdi olan sermayenin gereksiniminden kaynaklananfinansal sıkıntılar pek çok problemi de beraberinde getirmektedir. İşletmelerinfinansmandan kaynaklanan sorunları aşabilmesi için, diğer bir ifade ile yenifinansman imkanlarının yaratılmasında bir çok teknikten yararlanmak mümkündür.Ülkemizde, işletmelerin bir çoğunun ekonomik ömrü finansal sıkıntılarnedeniyle çok kısa sürmektedir. Bu çerçevede işletmelerin ekonomik ömrünü süreklikılabilmesi finansal tekniklerden yararlanma imkanlarına bağlıdır. Özellikle turistikkonaklama işletmelerinin mevcut finansal tekniklerden yararlanması son yıllardagözde olan turizm sektörünün önümüzdeki yıllardaki ekonomik etkileriniarttıracaktır.Bu çalışmanın amacı, Güney Ege- Akdeniz Bölgelerindeki konaklamaişletmeleri kapsamında büyük ölçekli konaklama işletmelerinin çağdaş finanstekniklerinden yararlanma imkanlarını değerlendirmektir. Çalışma dört anabölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak turizm kavramı kapsamındakonaklama endüstrisi açıklanmaktadır. İkinci bölümde çağdaş finans teknikleri veişleyiş biçimleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde konaklama işletmelerininbaşvurduğu özel finansman yöntemleri açıklanmaktadır. Son olarak dördüncübölümde de büyük ölçekli konaklama işletmelerinin çağdaş finansman tekniklerindenyararlanma imkanlarını araştırmak amacıyla, Güney Ege- Akdeniz Bölgelerindekikonaklama işletmeleri kapsamında büyük ölçekli konaklama işletmelerininyöneticilerine yönelik tutum araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs in every field, nowadays, a rapid integration among countries has beenexperienced in the field of finance. Those organizations which can adopt themselvesinto this integration process can maintain their existences by not falling behind in thecompetitive environment. However, financial problems stemming from the capitalrequirement which is an important asset for organizations cause many otherproblems. It is possible for organizations to exploit many techniques to get overproblems stemming from finance; namely, to create new financial opportunities.In our country, many of the organizations are short-lived due to financialproblems. In this respect, organizations? making their economic lives sustainabledepends on possibilities of drawing on financial techniques. In particular,exploitation of existing financial techniques by hospitality organizations willimprove their financial strengths within tourism sector which has been highly infavour recently.The aim of this study is to evaluate the possibilities of large-scale hospitalityorganizations in exploiting the contemporary financial techniques within the contextof hospitality organizations in Aegean and Mediterranean regions. The studyconsists of four main chapters. In the first chapter, in general, hospitality industry isdescribed within the concept of tourism. In the second chapter, contemporaryfinancial techniques and their functioning are dealt with. In the third chapter, specialfinancial techniques drawn on by hospitality organizations are explained. In thefourth section, the results of attitude survey applied to the managers of some large-scale hospitality organizations operating in South Aegean and Mediterranean regionsfor the purpose of investigating the possibilities of large-scale organizations toexploit contemporary financial techniques are included.