İşletmelerde döviz kuru riskinden korunma (hedging) yöntemleri: İMKB'de işlem gören imalat işletmeleri üzerine bir araştırma
Foreign exchange hedging techniques: An empirical survey of manufacturing companies listed at IMKB
  1. Tez No: 188214
  2. Yazar: LATİFE MÜHSÜRLER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmada işletmelerin döviz kuru dalgalanmaları sonucunda karşılaştığı dövizkuru riskinden korunma (hedging) yöntemleri incelenmiştir. Öncelikle döviz kuru riskiile döviz kuru risk yönetim kavramları ele alınmış, döviz kuru risk çeşitleri olan işlem,ekonomik ile muhasebe riskleri incelenmiş ve döviz kuru riskinden korunma yöntemleriaçıklanmıştır. Daha sonra İMKB'de işlem gören 60 imalat işletmesine uygulanan anketçalışması ile işletmelerin döviz kuru risklerinden nasıl etkilendiği ve bu etkileriazaltmak için kullandıkları döviz kuru riskinden korunma yöntemleri belirlenmeyeçalışılmıştır. Anket sonuçları, işletmelerin döviz kuru risklerinden ekonomik risk veişlem riskinden çok etkilendiğini ortaya koymuştur. İşletmeler, işlem riskindenkorunmak için işletme içi yöntemleri kullanırken, işletme dışı yöntemler hakkındadetaylı bilgileri olmasına rağmen, bu yöntemleri yeterince kullanmamaktadırlar.İşletmeler ekonomik riskten korunmak için ise, pazarlama ve finans stratejileriniuygulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at investigating the use of foreign Exchange (FX)hedging techniques by manufacturing companies in response to the changes in FX rates.Following the comprehensive analysis of the concepts of FX risk and its management,the study explored the FX risk and the relevant hedging methods in three groups:transaction, economic and translation risks. Drawing on the data obtained from a surveyon 60 manufacturing companies listed at IMKB, the study aimed at to find out howthese companies are affected from FX risk and how they protect themselves against it.The survey result show that, companies are mainly affected from economic andtransaction risks. Companies generaly use internal hedging techniques to hedge thetranscation risk. Although they don?t use external hedging techniques, they havedetailed information about them. Companies use marketing and finance strategies tohedge the economic risks.