Klarinetin tarihsel gelişimi, repertuvarı ve orkestradaki önemi
The Historical development of the clarinet, repertoire and how important state in the orchestra
- Tez No: 188215
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER KÜTAHYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
iiiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİKLARİNETİN TARİHSEL GELİŞİMİ, REPERTUVARIVE ORKESTRADAKİ ÖNEMİŞehrinaz ÖNDERMüzik Ana Bilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2005Danışman: Prof. Önder KÜTAHYALIBu araştırma, tahta üfleme çalgı ailesinin genç üyesi olan klarinetin tarihselsüreç içerisinde gelişimini klarinet repertuvarı ile birlikte inceleyerek, klarinetinorkestradaki önemini belirtmek ve bu konuda yapılacak çalışmalara katkıdabulunabilmek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırma, üç bölüm altında ele alınmıştır. Birinci bölümde, klarinetin ortayaçıkışından günümüze kadar tarihsel gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde, klarinetrepertuvarı solo, oda ve caz müziğinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise klarinetinorkestradaki önemi vurgulanmıştır.Sonuç olarak, araştırmada klarinet hakkında elde edilen bilgiler doğrultusunda,klarinetin orkestrada vazgeçilemez üfleme çalgı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE HISTORICAL DEVELOPMENT OF THE CLARINET, ITS REPERTOIREAND HOW IMPORTANT STATE IN THE ORCHESTRAŞehrinaz ÖNDERDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJune 2005Advisor: Prof. Önder KÜTAHYALIThis research is a descriptive one that has been prepared to contribute to developthe way of studies in this area and to express how important state in the orchestra of theclarinet that is a young member of the woodwind instrument family has beeninvestigated both its development in historical process and its repertoire.The research has been prepared consisting of three chapters. In the first chapter,the clarinet has been described its historical developing from the first appearing to up tonow.In the second chapter, the work of clarinet composition has been investigated withsolo, jazz and chamber music repertoires. Finally, in the third chapter has beenaccentuated how important state in the orchestra of the clarinet.As a result, in the direction of the data obtained in that research about clarinetwas determined that it can be an indispensable woodwind instrument in the orchestra.