İşgören ihtiyacının karşılanmasında dış kaynak kullanımı ve bir araştırma
Outsourcing for need of employee and an investigation
  1. Tez No: 188220
  2. Yazar: NALAN KARCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ELEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
7YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİİŞGÖREN İHTİYACININ KARŞILANMASINDA DIŞ KAYNAKKULLANIMI VE BİR ARAŞTIRMANalan KARCIİşletme Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüOcak 2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali ELERENÇalışmamamızda dış kaynaklardan yararlanmanın insan kaynakları işgören alımıboyutu incelenmeye çalışılmıştır. Günümüzde işletmeler için en önemli faktör olarakdeğerlendirilen insan kaynakları ve ona ilişkin fonksiyonlarının gerçekleştirilmesikonusunda, insan kaynakları yönetimi ile ilgili bilgiler ve işletme yönetimi açısından dışkaynaklardan yararlanmanın etkileri üzerinde durulmuştur. İşgören alımı ile ilgiligörüşme teknikleri ve işgören ihtiyacının karşılanmasında dış kaynak kullanımıkonusunda bilgi verilmiştir. Araştırma sonucunda; insan kaynakları işgören alımıkonusunda dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarının, yeni bir yönetim stratejisiolarak bu alandaki çalışmalara olumlu bakıldığı görülmüştür, ancak ihtiyatlı biryaklaşım içerisinde olunduğu da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
8ABSTRACTOUTSOURCİNG FOR NEED OF EMPLOYEE AND AN INVESTIGATIONNalan KARCIDepartment of ManagementAfyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences InstituteFebruary 2005Advisor: Yrd. Doç. Dr. Ali ELERENIn this study human resource dimension in outsourcing is tried to analyzed. Someinformation is given about human resource management and effects of outsourcing isfocused on for business adminastration?s perspective about human resources that isseen as the most important factor today for organizations and about realizing relatedfunctions. Some information is given about conversation technics in hiring employeeand about outsourcing to meet the need of employee. At the end of the investigation,it is concluded that outsourcing applications in human resource is widely acceptedand seen as a new management strategy but also it is expressed that they are in aprudent approach.