Romantizm dönemi bestecilerin eserlerinde nefesli ve vurmalı çalgılar
Winds and percussions in the works of the romantic period composers
- Tez No: 188221
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF MİRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ivYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİROMANTİZM DÖNEMİ BESTECİLERİN ESERLERİNDE NEFESLİ VE VURMALIÇALGILARAydın MECİDMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimleri EnstitüsüOcak -2005Danışman: Yrd.Doç.Dr. Yusuf MİRİŞLİAraştırmamızda Romantik dönemi bestecilerin eserlerinde nefesli ve vurmalıçalgıları ne şekilde kullandıklarını ortaya koyarak,bu alanda eğitim gören müzisyenadayı öğrencilere,orkestralarda görev alan müzisyenlere yol göstermek,bilgi vermek vebundan hareketle; bu alanda yapılacak yeni araştırmalara, ortaya çıkacak yeni eserlerebilimsel bir zemin hazırlamak amaçlanmıştır.Araştırmada, durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler müzikalçözümleme, kaynak tarama ve gereken yerlerde mülakat yoluyla elde edilmiş betimselyöntemler yardımıyla çözümlenerek yorumlanmıştır.Araştırmada ilk olarak Romantik Dönem müziğinin özellikleri ve bu dönemdekibestecilerin müzik fikirleri, hayatları ve eserlerinin ortaya konulmasıyla problemdurumu tespit edilmiştir. Daha sonra ise bu araştırmada bestecilerin nefesli ve vurmalıçalgıları romantik dönemde ne şekilde kullandıkları, dönem içerisinde nefesli vevurmalı çalgıların nasıl bir gelişim gösterdiği, solo yazılmış eserlerde bestecilerinözellikle o enstrumanları seçmesinin nedenlerini ortaya konulmak istenmiş, son olarakda bu incelemeden çıkan sonuç ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTWİNDS AND PERCUSSİONS İN THE WORKS OF THE ROMANTİC PERİODCOMPOSERSAydın MECİDDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesJanuary 2005Advisor: Yrd.Doç.Dr. Yusuf MİRİŞLİExposing how the Romantic Period composers use wind and percussions in theirworks; in our research we aimed to help to the students who are going to be themusicians of the future, to guide and to inform the orchestra musicians and to prepare ascientific background not only for the new researches that are going to be done but alsofor the new works that will be composed.A model that aimed to determine the condition is used basically and data hadtaken by musical analysis, searching sources and collecting interviews and explained byusing descriptive methods.In this research, first of all the characteristics of the Romantic Period music, themusical ideas of the composers of this period, their lives and the problematic situationon exposing their works were determined. Afterwards it was put forward how thecomposers use wind and percussions in the romantic period, how was the progress ofthese instruments during this period; the reasons of using especially winds andpercussions for the solo compositions and finally the result and the suggestions thatcame out from this research.