Safiye Erol'un romanları üzerine bir inceleme
A Study on novels of Safiye Erol
- Tez No: 188225
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETSAFİYE EROL'UN ROMANLARI ÜZERİNE BİR İNCELEMESAVCAN (SÜRMELİ),YASEMİNYüksek Lisans-2005Yeni Türk EdebiyatıDanışman:Yard. Doç. Dr. MÜZEYYEN BUTTANRISafiye Erol, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli kadın yazarlarındandır.Ancak günümüze kadar unutulmuş bir isim olan yazarın romanları pek bilinmemektedir.Çalışmamızın amacı, Safiye Erol'un romanlarını tanıtmak ve roman tekniği açısındandeğerlendirmektir.Çalışmamız giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Girişte 1930-1950yılları arasındaki romancılık ve bu dönem içinde Safiye Erol'un yeri belirtilmiştir. İlkbölümde ise, Safiye Erol'un hayatı ve sanatı tanıtılmış; ikinci bölümde de, çalışmamızın esaskonusu olan yazarın dört romanı özetleri verildikten sonra, şahıslar kadrosu, zaman, mekân,anlatıcı ve bakış açısı, dil ve üslûp özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Romanlarüzerinde incelemeye geçilmeden önce üzerinde çalışılacak unsurlarla ilgili teorik kitaplardanbilgi edinilmiş ve roman incelemeleri ile ilgili çalışmalar değerlendirilmiştir. ÇalışmamızdaSafiye Erol'un romanları esas alındığından, metne dönük bir inceleme yapılmıştır. İncelenenunsurlar romandan örneklerle verildiği için, asıl çalışma sahası Safiye Erol'un romanlarıdır.?Aşkı en iyi anlatan yazar? olan Safiye Erol'un romanlarında, kadın eksenli gelişenolaylarda eğitimli kadınların aşka mağlup oluşları ve tasavvufa yönelişleri görülmektedir.Genellikle yazarın yaşadığı 1900 ile1964 yılları arasındaki zaman ve bu zamanda İstanbulmerkez olmak üzere önemli tarihû mekânlar ele alınmıştır. Ayrıca romanlar psikolojiktir veotobiyografik özellikler taşır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA STUDY ON NOVELS OF SAFIYE EROLSAVCAN (SURMELI), YASEMINMaster Thesis-2005NEW TURKISH LITERATURECounselor: Müzeyyen BUTTANRI, Assistant Professor.Safiye Erol is one of the important female authors of the republican period ofTurkish Literature. The author was forgotten up to now, and her novels have not beenwell-known. The purpose of this study is to introduce the novels of Safiye Erol and toevaluate in terms of novelistic tecniques.Except introduction and conclution, this study is composed of two parts. In theintroduction part, novelistic between 1930-1950 and place of Safiye Erol in this periodare mentioned. In the first part, life and literary of Safiye Erol are introduced and in thesecond part, firstly, the summary of her four novels, the main subject of this study,isgiven, then, characters, time squence, location, narrator, point of view, language and herstyle are analized. Before analizing her novels, the points which will be studied are takenfrom the teoritical books and studies abaut novel, analizes are evaluated. This study isbased on only Safiye Erol?s own novels.In the novels of Safiye Erol - the author explaining love best- the defeat of well-educated woman by love in the events going araund them and their tends to sufism areseen. Generally, in her novels the period (1900-1964) in which Safiye Erol lived, an thehistorical places araund İstanbul were mentioned. Besides, the novels are psychologicaland include autobiographical features.