Çaltı definesi sikkeleri ışığında 18. yüzyıl Osmanlı ekonomik değişimleri
Economic changes of eighteenth century Ottomans according to the species of Çaltı hoard
  1. Tez No: 188226
  2. Yazar: SİBEL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETÇALTI DEFİNESİ SİKKELERİ IŞIĞINDA 18. YÜZYIL OSMANLIEKONOMİK DEĞİŞİMLERİTUNÇ, SİBELYüksek Lisans-2005Yakınçağ TarihiDanışman: Prof. Dr. Ali SARIKOYUNCUBu çalışmanın amacı, Söğüt Çaltı Hoard sikkeleri ışığında 18. yüzyılOsmanlı ekonomik değişimlerini incelemektir. Bu araştırmada, Çaltı Hoardverilerine dayanarak Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan ekonomik ve siyasal krizinboyutları değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmadaki sikke verileri, Söğüt Ertuğrul Gazi Müze çalışmaları sonucuelde edilmiştir. Ayrıca, çalışma sikkeleri iki farklı sikke kataloğundan refereedilmiştir.Çalışma sonunda yapılan değerlendirmelerden de anlaşılmıştır ki, 18.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun dış siyasi çizgisinde görülen istikrarsızlık,devletin ekonomik uygulamalarına yansıdığı gibi, halkın da bir takım ekonomiktedbirler almasına sebep olmuştur. Bu tedbirlerden biri de define toplamaktır. Buincelemede konu edinilen Söğüt Çaltı Hoard de halkın bu kriz döneminde aldığıtedbirlere güzel bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTECONOMIC CHANGES OF EIGHTEENTH CENTURY OTTTOMANSACCORDING TO THE SPECIES OF ÇALTI HOARDTUNÇ, SİBELMaster Thesis-2005Advisor:Ali SARIKOYUNCU, ProfessorThe aim of this research is to analyse economic changes of eighteenth centuryOtttomans according to the species of Çaltı Hoard. In this research , The economicand politic crisis of Ottoman Empire evaluated based on the data gathered from ÇaltıHoard.The data of species which are used in this research was gathered from theSöğüt Ertuğrul Gazi Museum. In addition to the species was refered from twoseperate species catalogue.As it is understood from the carried researches, the instablity in foreignpolitics of the Ottoman Empires resulted in the economic implementations of thegoverment, in addition it caused public to put in to effect some economic measures in18 th century.Söğüt Çaltı Hoard which is refered in this research , is a good example forthe measures that the public take during the crisis.