Kemal Bilbaşar'ın romanlarında şahıslar kadrosu
Cadre of individuals in the novels of Kemal Bilbaşar
  1. Tez No: 188235
  2. Yazar: ÜLVİYE DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ŞENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
275ÖZET?Kemal Bilbaşar'ın Romanlarında Şahıslar Kadrosu? adını taşıyanincelememizin amacı Kemal Bilbaşar'ın romanlarını tanıtmak ve romanlarındakişahısları değerlendirmektir.İncelememizin ?Giriş? bölümünde yazarın hayatı, sanatı ve eserleri hakkındabilgi verilmeye çalışılmıştır. yazarın sanat anlayışı beş bölüm şeklinde ele alınmıştır.İncelememizin ikinci bölümünde ise; yazarın Denizin Çağırışı, Ay TutulduğuGece, Cemo, Memo, Yeşil Gölge, Başka Olur Ağaların Düğünü , Kölelik Dönemeci,Bedoş ve Zühre Ninem adını taşıyan romanları teker teker ele alınmıştır. İlk önce herromanın tanıtımı yapılmış, sonrasında da romanın geniş bir özeti verilmiştir. Bu ikiaşamadan sonra da şahısların incelemesine geçilmiştir. romanın şahıs kadrosununincelenmesinde Şerif Aktaş'ın ?Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş?kitabından faydalanılmıştır. Şahıslar, Denizin Çağırışı ve Bedoş romanlarında sekiz,diğer romanlarda ise; yedi kısımda incelenmiştir.İncelememizin sonuç bölümünde, yapılan inceleme sonrasında elde edilenveriler kısaca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
276ABSTRACTThe aim of our study in Kemal Bilbaşar?s novels under the name ot ?PersonsList? is to introdure his novels and to determine the ?persons? in his novels.At the introduction part ot our study a brief summary about his life, art andWorks is given. Author?s at style is studied under five divisions.At the second part of our study; novels named as Denizin Çağırışı, AyTutulduğu Gece, Cemo, Memo, Yeşil Gölge, Başka Olur Ağaların Düğünü, KölelikDönemeci, Bedoş, Zühre Ninem are studied. Firstly each novel is introduced andthan a wide summary of the novel is given. After these two stages the ?persons? inthe novel are studied. Şerif Aktaş?s ?Novel Art and Introduction to Novel Study?book has been used while studying the ?persons? in the novel. The ?persons? arestudied under eight parts at the novels ?Denizin Çağırışı?, ?Bedoş? and under sevenparts at the other novels.At the last part ot our study, the information that is gained is shartlyexplained.LEVHALAR