Kemal Bilbaşar'ın Cemo, Memo ve Başka Olur Ağaların Düğünü adlı romanlarında toplumcu gerçekçilik
Socialist realism in novels Cemo, Memo and Başka Olur Ağaların Düğünü by Kemal Bilbaşar
  1. Tez No: 601587
  2. Yazar: YETER YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Kemal Bilbaşar'ın Cemo, Memo ve Başka Olur Ağaların Düğünü adlı romanları Toplumcu Gerçekçi bakış açısıyla incelenip değerlendirilmiştir. Toplumcu Gerçekçilik'in ve döneminin edebî sosyal ve siyasi havası dolayısıyla köy gerçekliğinde kaleme alınmış bu romanlar, Toplumcu Gerçekçilik'e dair pekçok unsuru bünyesinde barındırmaktadır. Çalışmada ilk olarak Toplumcu Gerçekçilik'in ana vatanındaki oluşum zeminine, edebî ortamına, ardında Toplumcu Gerçekçilik'in Türkiye'deki yansımalarına ve dönemin eserlerinde özellikle de romanlarda nasıl işlenildiğine değinilmiştir. Son olarak Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından olan Kemal Bilbaşar'ın hayatına değinilerek tezin esas konusunu oluşturan bölüme geçilmiş, eserlerde Toplumcu Gerçekçilik unsurları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, Cemo, Memo and Başka Olur Ağaları Düğünü by Kemal Bilbaşar are analysed andevalvated in light of socialist realism approach. Having been written in village context due to the literary, social and political atmosphere of socialist realism and the period, the novels harbour varios aspects of socialist realism. The study initially, focus on the formation circumstances and literary context of socialist realism then its reflections on Turkey and especially focuses on the way this phenomenon is given particularly in the mentioned novels. Lastly, the main theme which is socialist realizm items is analyzed inte novels, after providing details about Kemal Bilbaşar who is one of the most significant writers of Turkish Literature in the Republichan Period.