Kur'an'a göre Hz. İsa ve nüzulü problemi
According to Koran Jesus and the problem of his descend
- Tez No: 188243
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
88ÖZETHz. İsa, Yahudilere gönderilmiş önemli bir peygamberdir. Kur'ân-ı Kerim'deHz. İsa'ya ve annesi Hz. Meryem'e büyük bir önem verilmiştir. Hz. Meryem,iffetinden ve Allah'a olan bağlılığından dolayı Kur'an'da övülmüştür. Kur'an'da birsûrenin adı da Meryem'dir. Hz. İsa, Hz. Meryem'den babasız olarak dünyayagelmiştir. Bundan dolayı işin hakikatını kavrayamayan Hıristiyanlar, İsa için Allah'ınoğlu demişlerdir. Bu sözlerinden dolayı, Hıristiyanlar Kur'an'da kınanmışlardır.Kur'an-ı Kerim'e göre Allah, Hz. Âdem'i nasıl anasız babasız yarattıysa, Hz. İsa'yıda aynı şekilde babasız olarak Meryem'den yaratmıştır. Bu durum, Allah'ın kudretinive iradesini gösteren büyük bir işarettir. Yoksa, Hz. İsa'da tanrısal bir özelliğinolduğunu asla göstermez.Hz. İsa, kendisine kitap verilen dört peygamberden biridir. Hz. İsa'ya İncilverilmiştir. O, Allah'ın buyruklarını Yahudilere anlatmış; fakat Yahudiler O'nudinlememişlerdir. Dinlemedikleri gibi O'nu öldürmeye bile teşebbüs etmişlerdir.Yahudilere ve Hıristiyanlara göre Hz. İsa, çarmıha gerilerek öldürülmüştür. FakatKur'an-ı Kerim'e göre Hz. İsa öldürülmemiş ve çarmıha da gerilmemiştir. BilakisAllah O'nu Yahudilerden korumuş ve kendi katına yükseltmiştir. Bu konuda bütünİslam âlimleri hemfikirdir. Fakat Hz. İsa'nın yükseltilmesi nasıl olmuştur? Ruhuylave bedeniyle mi yükselmiştir; yoksa sadece ruhuyla mı yükselmiştir? Bu konudaİslam âlimleri ihtilaf etmiştir.Nüzul-i İsa meselesine gelince, İslam âlimlerinin çoğunluğuna göre Hz. İsagelecektir. Çünkü bu konuda peygamberimizden rivayet edilen sahih, birçok rivayetvardır. Hadis-i şeriflerde, Hz. İsa'nın geleceği ve Kur'an'ı kendisine rehberedineceği ve yapacağı bazı icraatlar anlatılmaktadır. Fakat İslam âlimlerinin bazılarıbu hadislerin sübut ve delaletlerinin kesin olmamasından dolayı Hz. İsa'nın geleceğidüşüncesini kabul etmezler.
Özet (Çeviri)
89SUMMARYJesus is a significant prophet who was sent to Jews. In the Koran, He andMary His mother are given big importance. Mary is praised for her chastity anddevotion to God and one of the suras of the Koran is given her name. Jesus wasbrought forth by Mary without a father. Because of this, He was called the Son ofGod by Christians. On account of these sayings, Christians are condemned in theKoran. According to the Koran, God created Jesus from Mary as God created theProphet Adam from soil. This is a situation which shows the omnipotence of Godand that God can create everything from anything, not that Jesus had a facilityrelating to God.Jesus is one of the four prophets who were given the Holy Books. Jesus wasgiven the Bible. Jesus told the Jews the orders of God but Jews did not listen to Him.They did not only listen to Him but also tried to kill Him. According to Jews andChristians, Jesus was killed by being crusified on a cross. However, according to theKoran He was neither killed nor cruisified on a cross. On the contrary, God savedHim from Jews and raised Him to God?s own presence. On this topic, all Islamscholars agree. But did Jesus raise to God?s presence with only His soul or His souland body? The scholars do not agree on this topic. Among them, there are ones whodefense both of the views.According to the scholars who believe that Jesus raised to God?s presencewith His soul and body, Jesus will descend to the earth again before the Doomsdayand obey the Koran. Because our Prophet has sayings (hadiths) about this topic. Inthese sayings of the Prophet Mohammed, it is informed that Jesus will come down tothe earth again and choose the Koran as a guide for Himself. However, Islamscholars do not exactly agree on this. Some of them refuse the view that Jesus willcome down to the earth again by claiming these sayings of the Prophet were madeup, not said by the prophet Mohammed. On the other side, most of Islam scholarsaccept that Jesus will come down again. God knows the truest.