Türkiye Cumhuriyeti tarihi araştırmalarına kaynak olarak Fikir Hareketleri dergisi (1933-1940)
Fikir Hareketleri magazine as the source of researches on the history of the Turkish Republic
- Tez No: 188263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETFikir Hareketleri dergisi 1933-1940 yılları arasında Hüseyin Cahit YALÇINtarafından çıkarıldı. Yedi yıl boyunca aralıksız (364 sayı) çıkan dergideki tümmakaleler bizzat Hüseyin Cahit tarafından yazılmış veya tercüme edilmiştir.Dergideki tercüme yazılarının tamamına yakını Hüseyin Cahit'in Matla'dasürgündeyken yaptığı tercümelerdir.Dergi, cumhuriyetin kuruluşunun onuncu yılı şerefine 24 sayfa çıkmış olanilk sayı hariç sürekli olarak 16 sayfa çıkmıştır. Fiyatı yayın hayatı boyunca 20 kuruşolarak kalmıştı.Zengin bir içeriğe sahip olan dergi ekonomiden siyasete, edebiyattan dine,siyasal sistemlerin tetkikinden ünlü bilim ve siyasetçilerin hayatlarına kadar birçokkonu hakkında çalışma ortaya koymuştur.Derginin genel politikası Türkiye Cumhuriyetine ve onun ilkelerine sağdanveya soldan yapılan tenkitleri tahlil ve teşrih ederek farklı bir görüş ortayakoymaktır. Bu amaçla demokrasiyi ve hakimiyet-i milliye anlayışı diğer siyasalsistemlerle kıyaslanarak demokrasinin üstünlüğü ispatlanmaya çalışılmıştır. Dergideİnkılapların Türkiye'yi birkaç asır ileri götürdüğü, ülkemizde uygulanan devletçiliksisteminin Türk ekonomisini batmaktan kurtardığı, hilafetin kaldırılmasının çokisabetli bir karar olduğu gibi Atatürk inkılaplarını destekleyici görüşlersavunulmuştur. Ayrıca dergide Türk edebiyatının ünlü genç yazarları tarafındankaleme alınan eserler eleştirilerek bir edebiyat gündemi oluşturulmaya çalışılmıştır.Aynı zamanda Türk gençliğini olumsuz yönde etkilediği düşünülen sosyalizm vefaşizm gibi ideolojiler dergide tanıtılmış, onların eksik ve hataları ortaya konularakgençleri bu ideolojilerin olumsuz etkisinden kurtarma iddiası öne çıkarılmıştır.Fikir Hareketleri dergisinde inkılap bir şuur haline getirilmeye çalışılmıştır.Bu amaçla, derginin sahibi ve yazarı Hüseyin Cahit Yalçın tarafından cumhuriyet vegeçmiş kıyaslaması yapılmış, Türk Milletinin geçmişte özelliklede istibdatdöneminde çok sıkıntı çektiği, kendi anılarından alıntılarla anlatılarak Cumhuriyetingüzelliği ve olumlu yönleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Böylece Türk milletininneden inkılaplara destek vermesi gerektiğinin gerekçeleri ortaya konularakCumhuriyeti sahiplenme düşüncesi etkinleştirilmek istenmiştir.Bu dergide 1597 tane makale yayınlanmıştır. Bu makaleler başta HüseyinCahit Yalçın olmak üzere F. Nitti, Alain, F.Delaisi, C. Turgeon, F. Strowski, C.Sforza, J.Benda, F. Cambo, M. Trumer, C. Bougie adlı yazarlar tarafından kalemealınmış olup, ekonomi, felsefe, siyaset, edebiyat eleştirisi, hatırat ana başlıklarındanoluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Fikir Hareketleri Magazine was published in 1933-1940 by H. CahitYalçın Throughout 7 year , the articles whiceh published in that magazine was wroteand translated by H. Cahit. He wrote all these articles which published in magazinewhen he was benishmend in malta.The magazine was published 24 pages for theglorry of 10.foundation ceremany of rebublic,than published 16 pages.It?s price was20 kuruşthowghout it?s life.It had a rich content which includeeconomy,literature,politics and the life of big politicons economists and their ideas.The general politicaof magazine was to onalysis the critizims sorround.The Turkish Republic.Than try to found a different perpektive to that by that ıt wanted to seendifferent from other magazine.In magazine ıt said by the Atatürk?s revolutions Turkey was bring back about10 years from it?s exsposition and by that revolutions, Turkey to had been savedfrom a bad economic crisiz .Also in magazine,there was the writtings about Turkishyouth and their actions.And that time the magazine wornned the youth for the danger of sociailzmand Fascizm.In the magazine these items was explanied perfectly especially theirdanger for youth.In the idea magazine the revolution had been a self estem for it?s readers.Bythat porpose the writer and owner of the magazine Hüseyin Yalçın made a goodcompare to the republic and it?s past.He wrote the life of pople before republic andexplaned their difficulty which they encountered before republic.And the wrotesmt.aboud the economic criz which hoppened before. And he wrote the beautieswhich hoppen by the republic.By that he wanted to explain why everybody mustsupport the republic.Because by the republic people had some humon righst whichvery very importont for a good life.And the said in magazine everybody had tosupport revolutions.1957 articles were published in that magazine.The articles which publishedin that magazine were wrote by Hüseyin Cahit Yalçın, F.Nitti, Alain,F.Delaisi,C.Turgeon , F.Strowski , C.Sforza, J.Benda , F.Cambo, M.Trumer , C.Bougle. Andtheir articles were about economy , politics ,literature , critizim ,and filozofy.That?sall.