Kanda gasdermin D düzeyinin COVİD-19 hastalarında klinik gidiş ve mortalite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blood gasdermin D level on clinical course andmortality in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 740095
  2. Yazar: MERVE TÜRKER IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEMİR ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kanda Gasdermin D Düzeyinin Covid-19 Hastalarında Klinik Gidiş ve Mortalite Üzerine Etkisinin Araştırılması Giriş ve amaç: Koronavirüs ailesinin yeni üyesi SARS-CoV 2'nin neden olduğu COVID-19 enfeksiyonu tüm dünyayı etkisi altına alarak birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. COVID-19'da, grip benzeri bulgulardan, çoklu organ disfonksiyonuna (MODs)(Multiple Organ Dysfunction Syndrome) kadar geniş bir yelpazede klinik bulgular görülebilir(1). Şiddetli COVID-19 kliniği olan hastalardaki patogenez mekanizmaları arasında sitokin fırtınası bulunur(2). Sitokin fırtınasında piroptozisin önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Piroptozis bir programlanmış hücre ölümüdür. Çeşitli yolaklarla gasdermin D (GSDMD) proteininin parçalanması, GSDMD'nin hücre membranında gözenek oluşturması ve bu gözeneklerden sitokin ve elektrolit kaybı ile sonuçlanır. Bu durum hücrenin ya hiperinflamatuar duruma geçmesiyle sürekli sitokin salınımına ya da gürültülü bir şekilde ölümüne yol açar. Bu çalışmada GSDMD'nin serum düzeyinin COVID-19 olan hastalarda klinik gidiş ve mortalite üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışma gözlemsel, prospektif, müdahalesiz ve tek merkezli bir araştırma olarak tasarlanmış olup, SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Aralık 2020 ve Ağustos 2021 tarihleri arasında, pandemi yoğun bakımları, servisleri ve polikliniklerine başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların serum örneklerinden GSDMD tespiti için human gasdermin D ELISA kiti (FineTest) kullanıldı. Bulgular: Çalışma popülasyonu 165 hastadan oluşmaktaydı. Hastalar, poliklinikte takip edilen (n=23), serviste takip edilen (n=86) ve yoğun bakımda yatan (n=36) ve sağlıklı kontrol grubu (n=20) olarak 4 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Effect of Blood Gasdermin D Level on Clinical Course and Mortality in COVID-19 Patients Aim: COVID-19 infection caused by the new member of the coronavirus family, SARS-CoV 2, which has affected the whole world, has caused many people to die. A wide range of clinical manifestations can be seen in COVID-19, ranging from flu-like symptoms to multiple organ dysfunction (MODs) (Jahanafrooz et al. 2022). Among the pathogenesis mechanisms in patients with severe COVID-19 clinic is cytokine storm (Wiersinga et al. 2020). Pyroptosis is thought to play an important role in cytokine storm. Pyroptosis is a programmed cell dead. Degradation of gasdermin D (GSDMD) protein by various pathways results in the formation of pores in the cell membrane of GSDMD and loss of cytokines and electrolytes from these pores. This leads to either a sustained release of cytokines or a noisy death of the cell by transitioning to a hyperinflammatory state. In this study, the effect of serum level of GSDMD on clinical course and mortality in patients with COVID-19 was investigated. Materials and methods: This study was designed as an observational prospective single-center study, and patients who applied to SBU Antalya Training and Research Hospital between December 2020 and August 2021 were included in the study. Human gasdermin D ELISA kit (FineTest) was used to detect GSDMD from serum samples of all patients. Results: The study population consisted of 165 patients. The patients were divided into 4 groups as followed in the polyclinic (n=23), followed up in the service (n=86), hospitalized in the intensive care unit (n=36), and healthy control group (n=20).