Diyabetes Mellitus hastalarında serum magnezyum düzeyi ile proteinüri, glisemik regülasyon ve metabolik parametreler arası ilişki
Relationship between serum magnesium level and proteinuria, glycemic regulation and metabolic parameters in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 625717
  2. Yazar: ALİ KIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Diyabetes Mellitus (DM) tüm dünya genelinde sık izlenen bir hastalıktır. Bozulmuş insülin salınımı ve insülin direnci ile karakterize hastalık kan şekeri yüksekliği ve buna bağlı komplikasyonlarla seyreder. Günümüzde uygulanan birçok tedavi rejimine rağmen DM, gelişen komplikasyonlar neticesinde dünya genelinde artmış mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. DM hastalarında tespit edilen bazı eser element düzeyi bozuklukları, hastalığın seyrinde izlenen komplikasyonlarla doğrudan veya dolaylı ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada Magnezyum'un DM hastalarında proteinüri, glisemik regülasyon ve metabolik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma bünyesinde belirlenen 200 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların Mg düzeyleri, metabolik parametreleri, ortalama kan şekeri düzeyleri, proteinüri miktarları ve HbA1c düzeyleri ölçüldü. Hastalar Mg düzeylerine göre hipomagnezemik ve normomagnezemik iki gruba ayrılıp metabolik parametreler kıyaslandı. Tüm hasta grubunda Mg düzeyi düşüklüğü oranı %38,5 izlendi. Kadınlarda (%46,1) hipomagnezemi görülme oranı erkeklere (%20,3) göre anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (p:0,001). Genel populasyonda Mg seviyesi düşük grupta plazma glukoz düzeyi, proteinüri miktarı Mg seviyesi normal olan gruba kıyasla daha yüksek izlendi (sırasıyla p:0,013 ve p:0,013). Yapılan korelasyon analizinde Mg ile plazma glukoz düzeyi (r:-0,201 p:0,004), HbA1c düzeyi (r:-0,166 p:0,018), proteinüri miktarı (r:-0,167 p:0,0018) arasında negatif yönde zayıf bir korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak, Mg eksikliği DM hastalarında sık izlenen bir elektrolit bozukluğudur. Düşük Mg düzeyleri bozulmuş metabolik parametreler ve artmış proteinüri miktarı ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a common disease worldwide. The disease, characterized by impaired insulin secretion and insulin resistance, is characterized by elevated blood glucose levels and associated complications. Despite many treatment regimens, DM causes increased mortality and morbidity worldwide with the complications it develops. Some trace element level disorders detected in DM patients are directly or indirectly related to the complications observed during the course of the disease. The aim of this study was to evaluate the effect of magnesium on proteinuria, glycemic regulation and metabolic parameters in DM patients. In this study, 200 patients were evaluated retrospectively. Mg levels, metabolic parameters, mean blood glucose levels, proteinuria levels and HbA1c levels of these patients were measured. Patients were divided into two groups as hypomagnesemic and normomagnesemic according to Mg levels and metabolic parameters were compared. The rate of low Mg level was 38.5% in all patients. The incidence of hypomagnesemia in females (46.1%) was significantly higher than males (20.3%) (p: 0.001). Plasma glucose level and proteinuria were found to be higher in group with low Mg level compared to group with normal Mg level (p: 0.013 and p: 0.013). There was a negative correlation between Mg and plasma glucose level (r: -0.201 p: 0.004), HbA1c level (r: -0.166 p: 0.018), proteinuria level (r: -0,167 p: 0.0018). In conclusion, Mg deficiency is a common electrolyte disorder in DM patients. Low Mg levels are associated with impaired metabolic parameters and increased proteinuria.