1650 yılında Bursa (B 87 nolu mahkeme siciline göre)
Bursa in 1650 (according to the court record B 87)
  1. Tez No: 188285
  2. Yazar: NALAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEFAİL HIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İSLAM TARİHİ VE SANATLARI ANABİLİM DALIİSLAM TARİHİ BİLİM DALI1650 YILINDA BURSA(B 87 NO'LU MAHKEME SİCİLİNE GÖRE)Yüksek Lisans TeziNALAN KILIÇ(B 87 nolu mahkeme siciline göre) 1650 yılında Bursa isimli çalışma, 1060/1650yılında Bursa ve genel hatlarıyla Osmanlı devletinin küçükte olsa bir fotoğrafını çekmeyiamaçlamaktadır. Özellikle Osmanlı devletinin duraklama sürecine rastlayan kayıtlar 17. yyBursa'sı hakkında bizlere muhtelif konularda bilgiler vermektedir. Bunun yanında elealdığımız mahkeme sicili bu konuda yapılan araştırmalara yeni malzemeler ve veriler sunmasıbakımından da önem arz etmektedir.Tezin esasını oluşturan defter toplam 94 varaktan müteşekkil olup 547 mahkeme kaydıiçermektedir. Bunların yaklaşık 150 adedi Arapça olup diğerleri Osmanlı Türkçesi ile kalemealınmıştır.Tez 3 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde incelemeye aldığımız B 87 nolu BursaMahkeme sicili olmak üzere yer yer bu dönemle ilgili eserlere de atıfta bulunarak 1650yılındaki Bursa hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, kayıtların defterdekisırasıyla özeti yapılmış, belgeler konusuna göre isimlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca genişbir indeks çalışmasına da yer verilmiştir.Tezin son bölümünü 1060/1650 yılına ait B 87numaralı Bursa mahkeme Sicilinin latinizesi oluşturmaktadır. Bu bölümde Osmanlıca kayıtlaraynen latinize edilerek aktarılmış, Arapça olanlar özetlenerek tercüme edilmiştir. Çalışmanınekler kısmında ise incelediğimiz mahkeme sicilinden bazı sayfalar fotokopi olarak verilmiştir.Danışman: Prof. Dr. Mefail HızlıSayfa sayısı: 228
Özet (Çeviri)
HISTORY OF ISLAM and ISLAMIC ARTSHISTORY of ISLAMBURSA in 1650 (ACCORDING to the COURT RECORD B87)NALAN KILIÇMaster ThesisThis thesis aims to picture Bursa in 1060/1650 and Ottoman State in general. Thoserecords that coincide with the standstill of Ottoman State give some information about variousmatters of Bursa of 17th century. In addition, the record concerned is important in that it offersnew materials and datum.The book on which the thesis primarily depends consists of 94 pages and contains 547court records, some of which (about 150) are Arabic, and the other are Ottoman Turkish.The Thesis consists of three main chapters. The first chapter evaluates generalcircumstances of Bursa in 1650 with reference to Bursa court record B87 and to the secondarystudies about that period. In the second chapter, records are summarized in accordance withtheir sequence in the book and are classified. This chapter also gives a vast index. The lastchapter of the thesis is made up of giving a Latin form to Bursa court record B87. Ottomanrecords are given in a Latin form, and Arabic records are translated and summarized.Supplement section gives some copies of the court record concerned.Advisor: Prof. Dr. Mefail HızlıPages: 228