Bîrûnî'ye ve İbn Hazm'a göre Hıristiyanlık
Christianity according to al-Biruni and İbn Hazm
  1. Tez No: 188290
  2. Yazar: TAHİR ASİROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
TEZ ÖZETFELSEFE VE D N B L MLER ANAB L M DALID NLER TAR H B L M DALIBÎRÛNÎ'YE VE BN HAZM'A GÖRE HIR ST YANLIKTahir AŞ ROV(DOKTORA TEZ )Bûrûnû ve bn Hazm, Bûrûnû ve bn Hazm, slam düşünce tarihinde hicri dördüncüasrın sonunda ve beşinci asrın başında, Miladi onuncu asrın sonunda ve on birinci asrınbaşında yaşamış doğulu ve batılı slam düşünürleridir. Onlar, aynı zamanda, slamdünyasına ilmi yenilikler ve özelliklede metot açısından yeni bir yöntem geliştiren vekendi eserlerini bu yönde yazan ansiklopedik ilim adamalarıdır. Ancak Orta AsyalıBûrûnû ile Endülüslü/ spanyalı bn Hazm akla ve mantığa önem veren düşünürlerdir.Ele aldıkları konular itibariyle Bûrûnû ve bn Hazm, eserlerinde büyük bir çeşitlilikgöstermesine rağmen, genellikle ilgilendikleri alanın uzmanlarına hitap etmektedirler.Bûrûnû'nın ve bn Hazm'nın, tarih, dinler tarihi, mezhepler, felsefi, kelâm gibi ilmisahalarında meydana getirdiği kıymetli eserlerinde Hıristiyanlık; meydana gelişi,konsilleri, ibadetleri, kutsal kitap ve onun çelişkisi konularında değişik eserler vermiştir.Düşünürler göre, tarihi geçmişi bin yıldan fazla olan Hıristiyanlık, sa Mesih'in getirdiğidinden kaynaklanan bir gelenek olmayıp, temel dogma ve düşüncelerinin arka planındaPavlus'un düşünce ve yorumlarıdır. Yine konsiller, Hıristiyanların dini meselelerisonuca bağlama noktasında hüküm mercii olarak görev ifa ettiklerini belirtmektedir.Ansiklopedik âlimlere göre, Hıristiyanlıkta kutsal metin olarak kabul ettikleri KitapKitap vahiy mahsulü değildir. Hıristiyanlıkta dinsel ayrılık, dinsel metne yöntem olarakliteral veya alegorik bir şekilde yaklaşılmasıyla birlikte teslis esas yer almıştır.Danışman: Prof. Dr. Ahmet GÜÇ Sayfa Sayısı: 190
Özet (Çeviri)
DEPARTMENT OF STUDY OF RELIGION AND PHILOSOPHYHISTORY OF RELIGIONCHRISTIANITY according to al-BIRUNI and IBN HAZMTahir AŞ ROV(PhD Thesis)Al-Biruni and Ibn Hazm are two Muslim thinkers who lived at the end of the tenthcentury and at the beginning of the eleventh century (at the end of the forth century andat the beginning of the fifth century in the Muslim Hijri calendar), one of whom is fromthe east, and the other is from the west. They are also encyclical scholars who developednew approaches and methods, and wrote their books in these methods. Similarly, theyused and appreciated reason and logic. Although both were interested wide variety ofsubject-matters, their audience were, generally, the experts of the field.Al-Biruni and Ibn Hazm wrote many books on history, history of religions, sects,philosophy and theology (kalam), in which they gave important information on thegeneration, councils, sacraments, sacred books and contradictions in the sacred books ofChristianity. They were of the opinion that Christianity, which arose one thousand yearsago (in their time), was not the same religion as the one which Jesus Christ ( sa Mesih)had claimed but a religion which had been modified by the opinions and thoughts ofPaul. They explained that Christian councils were meetings to solve religious problemsof Christians. They also claimed that the sacred books of Christianity, i.e. the Bible, intheir time did not stem from revelation. Religious controversies in Christianity arosefrom the difference in approaching to the Bible. Some used allegorical methods and theothers used literal ones.Advisor: Ahmet GÜÇ, Prof.Dr. Page: 190