Türk ve İngiliz eğitim sistemlerinin karşılaştırılması
A Comparative study of Turkish and English educational systems
  1. Tez No: 188291
  2. Yazar: TUĞBA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırmada, merkezi yönetim odaklı olan Türk Eğitim Sistemi ile yerel yönetimodaklı olan ngiliz Eğitim Sistemi karşılıklı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Bu inceleme ve değerlendirme altında :Her iki ülkenin eğitim sistemlerinin tarihsel süreçleri, eğitim sisteminin dayandığıilkeler ve amaçlar, eğitim sistemlerinin organizasyonu, eğitimin yönetimi ve teftişi,öğretmenlerin yetiştirilmesi, eğitim personeli ve eğitimin planlanması ve finanse edilmesiincelenmiştir.ncelemeler yapılırken en güncel verilere ulaşılmaya çalışılmış ve resmi sayısalverilere ulaşılmıştır.Araştırmanın sonunda ulaşılan sonuçlar:1. Türk Eğitim Sistemi 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve ngiliz EğitimSistemi 1988 Ulusal Program esaslarına üzerine oturtulmuştur.2. Türk Eğitim Sistemi'nde Eğitim Bakanlığı teşkilatı çok bürokratik bir yapıya sahip ,ngiliz Eğitim Sistemi'nde ise Eğitim Bakanlığı teşkilatı çok bürokratik bir yapıyasahip olmayıp eğitime yön verici nitelik taşımaktadır.3. ngiliz Eğitim Sistemi'nde öğrenci ilgi ve ihtiyaçları karşılanmış; Türk EğitimSistemi'nde ise öğrenci ihtiyaçlarına tam olarak cevap verilmemiştir.4. ngiltere'de okul öncesinden ortaöğretime kadar okullaşma yayılmıştır. FakatTürkiye'de zorunlu eğitim yaşındaki çocukların tamamı okullaştırılamamıştır.5.Türkiye'de eğitim sisteminde modern eğitim teknolojilerinden asgari ölçüdeyararlanılarak eğitim temel araç ve donanıma dayandırılmıştır. ngiltere'de ise moderneğitim teknolojilerinden azami ölçüde yararlanılmıştır.6.Türkiye'de Eğitim Bakanlığı'nın sunduğu program doğrultusunda okullarda eğitimverilmektedir. ngiltere'de ise her okulun ulusal programı esas alarak hazırladıklarıprogramları vardır ve öğrenci ihtiyaçlarına uygun okul programını seçerek öğretimebaşlanmaktadır.7. ngiltere'de eğitim teftiş kurulu eğitim bakanlığından ayrı bir yapıdır. Türkiye'deise teftiş kurulu eğitim bakanlığının merkez örgütünde görev yapmaktadır.8. Türkiye'de öğretmen yetiştirilmesinde nitelik ve niceliğe bakılmaksızın sınavsistemi mevcuttur. ngiltere'de ise böyle bir durum söz konusu değildir.9. ngiltere'de eğitim personelini okullar kendileri seçmekte; Türkiye'de ise sınav yoluile atamalar yapılmaktadır.10. Türkiye'de öğrenci başarısı ulusal ölçütlerle değerlendirilmeyip ngiltere'deöğrenci ulusal ölçütlerle değerlendirilmektedir11. ngiltere'de tüm okulların standartları göz önüne alınarak okullarda aynıstandartların sağlanması hedef alınmıştır. Türkiye'de okul standartları bir bütünlükiçerisinde değildir.12. ngiltere'de eğitime ayrılan bütçe tüm eğitim ihtiyaçlarınıkarşılamaktadır.Türkiye'de ise eğitimin finansmanı için kaynaklar sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
This research is to examine Turkish Educational System focused on management andEnglish Educational system focused on the local management in mutual.Under the point of this research and evaluation:The historical survey on educational system,the principles and targets depending oneducational system, the organization of education system, the method and inspection ofeducation, training of teachers, educational personnels and their funds have been examined.While examining it has been tried to reach the latest parametres. In the area of statisticthe official figures have been reached.The results are taken at the end of the research:1. Turkish Educational System has been based on the principles of the Fundamentalsof National Education numbered 1739 and English Education System has been basedon National Curriculum numbered 1988.2. In Turkish Educational System, the organization of educational ministry has got avery bureacratic structure, but in English Educational System, they don?t have thiskind of structure mentioned above,on the contrary it guides the education of thecountry.3. The interest and needs of students in England have been met. The same matter hasnot been responded throughly in Turkish.4. Starting from pre-schools to primary schools all of the area of England has beencovered with schools. On the other hand all of the children who have to be at schoolhave not been able to be sent to schools in Turkey.5. The Turkish Educational System has been based on educational supplementarymaterials and equipments by making use of modern educational technology. InEngland they have availed of modern educational technology at most.6. In Turkey, at schools they have been using a programme conseting to theprogrammes of Educational Ministry.In England each school has got it?s ownprogrammes based on the National Education programme. According to the needs ofthe students,the best programme has been chosen and started to be prastised.7. In England the inspecting board is completely independest from NationalEducational Ministry. In Turkey this is done by appointing the teachers who have gotexamination mentioned before.8. Without taking quality and quantity in to consideration, there is an examinationsystem for the teacher candidates in Turkey. This situtian is not valid in England.9. In England, schools choose it?s own personnels. In Turkey this is done byappointing the teachers who have got examination mentioned before.10. In Turkey the students success isn?t evaluated according to national criterion. InEngland, it is evaluated according to national criterion.11. In England regarding the standarts of all schools, having the same standarts toschools has been almed.We don?t have the same standarts at schools in Turkey.12. All the money taken from the budget has met the needs of education in England.The sources for the finance of education are very limited in Turkey.