Mugîre b. Şu'be (hayatı-şahsiyeti-devlet adamlığı)
Mugire Ibn Shu'ba (his life-personality-statesmanship)
- Tez No: 188295
- Danışmanlar: PROF.DR. MEFAİL HIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
SLAM TAR H VE SANATLARI ANAB L M DALISLAM TAR H B L M DALIMUGÃRE B. ŞU`BE (HAYATI-ŞAHS YET -DEVLET ADAMLIĞI)Melek YILMAZ(Yüksek Lisans Tezi)Bu çalışma, temelde ilk dönem slam tarihinin önemli hadiselerinde rol oynayan ve`Arap dâhûleri'nden biri olan Mugire b. Şu`be üzerinde odaklanmaktadır. Onun hakkında eldeedilen bilgiler hayatı, şahsiyeti ve devlet adamlığı başlıkları altında incelenmiştir. Böyleönemli bir şahıs hakkında müstakil bir araştırmanın olmayışı, çalışmayı değerli kılan temelhusustur.Çalışmanın giriş bölümünde, Mugûre b. Şu`be'nin doğduğu şehir olan Taif vemensubu olduğu kabile Sakûf hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, 600-670 yıllarını kapsayan `Hayatı', soyu ve ailesi, müslümanoluşuna kadar yaşadığı hayat ile müslüman oluşu ve sonraki faaliyetleri olarak incelenmiştir.Bu faaliyetler, Hz. Peygamber, Dört Halife ve Muaviye dönemi şeklinde tasnif edilerek ortayakonmuştur. Bölüm, vefatıyla tamamlanmıştır.`Şahsiyeti ve Devlet Adamlığı' başlığını taşıyan ikinci bölümde, `Şahsiyeti' başlığıaltında fiziksel özelliklerinin yanında, dehası, ileri görüşlülüğü, hitabeti gibi kişisel özellikleriirdelenmiştir. `Devlet Adamlığı' başlığı altında ise onun idarecilik, diplomatlık, danışmanlıkgibi siyasû; komutanlık, muhafızlık gibi askerû ve hadis râvûliği ve mütercimliği gibi ilmûyönlerinden bahsedilmiştir.Çalışmada, işlenen konularla ilgili klasik slam tarihi kaynakları ve modernçalışmaların yanı sıra müsteşriklerin eserlerinden de faydalanılmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, bu çalışma, bilhassa slam siyaset tarihinde kayda değer bir konumasahip bir ismi değişik yönleriyle tanıtması bakımından oldukça önemlidir.Danışmanı. Prof. Dr. Mefail HIZLISayfa sayısı: 114
Özet (Çeviri)
DEPARTURE OF THE HISTORY AND ARTS OF ISLAMBRANCH OF THE HISTORY OF ISLAMMUGHIRA IBN SHU`BA(HIS LIFE-PERSONALITY-STATESMANSHIP)Melek YILMAZ(Master Thesis)This work focuses essentally on Mughira ibn Shu`ba who acted in the importantevents occured at the early period of Islam and was one of the `Arabic geniuses?. Datasreached about him was inquired under titles of his life, personality and statesmanship. That itdoesn?t exist any research about so important person, is the main factor which makes the workvaluable.At the introduction of work, it is given information related to Taif, the city that isMughira was born in, and Sakûf, the tribe that is he belongs to.In the first part of work, `his life? included years 600-670 is examined in the shape ofhis lineage and family, life until becoming a muslim, and activities as a muslim. Theseactivities is put forward being categorized as the terms of the Holy Prophet, Caliphates andMuawiya. The part is ended by his death.In the second part of work named `his personality and statesmanship?, under the title`personality? it is studied together with Mughira?s physical features, his personal features likegenius, foresight, oratory. Under the title `statesmanship?, it is mentioned about his politicali.e. govenorship, embassy, advisory; military i.e. command, guard; and scientific manners i.e.`hadith? narration, duty of translation.It is tried to profit from classical sources on the history of Islam, modern works, andalso the books of oryantalists.Consequently, the work is important because of introducing a person who is aremarkable position in the political history of Islam.Supervisor: Prof. Dr. Mefail HIZLINumber of Pages: 114