Anadolu güzel sanatlar liselerinde verilmekte olan viyola eğitiminin değerlendirilmesi
An Assessment of viola education in Anatolian high schools for fine arts
  1. Tez No: 188294
  2. Yazar: HASAN HAKAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde uygulanan viyola eğitiminingenel durumu; öğretmen ve öğrenci yapıları, öğretim programları, öğretme ortamları vedonanım açısından ele alınarak değerlendirilmiştir.Araştırma var olan durumu ortaya koymak amacıyla betimsel yöntem kullanılarakgerçekleştirilmiş; veri toplama araçları olarak, kaynak tarama, anket ve görüşme tekniğindenyararlanılmıştır. Kaynak tarama çalışmasında konu ile ilgili kitaplar, bilimsel yazılar ve tezlerincelenmiş; Internet ortamından da kaynak tarama kapsamında yararlanılmıştır. Bu yöntemlearaştırmaya zemin oluşturacak toplum, çağdaş eğitim, sanat, sanat eğitimi, müzik, müzikeğitimi, viyola, viyola eğitimi, AGSL, konuları incelenmiştir.Verilerin büyük bölümü anket uygulanarak elde edilmiş; ülkemizde viyola eğitimiverilen 43 AGSL'den örneklem grubunu oluşturan 28'inde öğretmen ve öğrencileringörüşlerine başvurulmuştur. Görüşmeler ise 5 üniversitenin Güzel Sanatlar Eğitimi BölümüMüzik Eğitimi Anabilim Dalı viyola öğretim elemanları ile gerçekleştirilmiştir. Öğretimelemanlarına, AGSL öğrencilerinin hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemeye yönelik sorularyöneltilmiştir. Anketler tablolaştırılıp temel istatistiksel hesaplamalarla yorumlanmış;görüşme soruları da çözümlenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgu ve yorumlaragöre sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.Araştırma sonucunda; AGSL'de uygulanan viyola eğitiminde birçok sorunlakarşılaşıldığı; bu sorunların öğretmen eksikliği, ders saatlerinin yetersizliği, MEB viyolaöğretimi programının bazı yetersizlikleri, öğrenme ve öğretme ortamlarının yeterince uygunolmaması, öğretim materyalinde yaşanan kaynak sıkıntısı vb. nedenlerden kaynaklandığıbelirlenmiştir.Türkiye'de AGSL'de viyola eğitimi ile ilgili yapılmış ilk çalışma olan bu araştırmada,belirlenen sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the general status of viola education andquality of education programs, teaching environments and instructors, teacher and studentcomformation in Anatolian High Schools for Fine Arts.Research has been done using descriptive method for puting forward the case;information was gathered by interviews, questionnaires and research material. Inspection ofprevious research material included examining books; scientific research and thesis work inthe field. Internet resources were also used extensively in the research. This process shed lighton way to investigate society, modern education, fine arts, fine arts education, music, musiceducation, Anatolian High Schools for Fine Arts, viola and violin education.Most of the information was gathered applying questionnaires. Students andinstructors of 28 out of 43 Anatolian High Schools for Fine Arts were given questionnairesduring research. Interviews were conducted with academic viola staff of 5 universities?Faculties of Fine Arts, Departments of Music Education. All academics were asked ofquestions, about Anatolian High Schools for Fine Arts students? attentive level and fulfillmentof professors? expectation. Results were shown on charts and interpreted with basic statisticaltechniques. Interview results were also cross-examined and interpreted. The final resultsenabled the researcher to suggest improvement methods to eliminate problems shown byquestionnaires and interviews.Concluding remarks include that viola instructors are scarce; course hours and bothlearning and teaching environments are insufficient; instruction materials are inadequate inAnatolian High Schools for Fine Arts and also there is a general expectation for areassessment of the Ministry of Education viola education program.This research has been the first in the field of viola education in Anatolian HighSchools for Fine Arts in Turkey and contributed to providing improvement suggestions todiscovered problems.