Türkiye'de sosyal güvenlik finansman açıkları ve sosyal güvenlik kurumunun bu açıklar üzerindeki olası etkileri
The funding deficit of the Turkish social security system and the possible effect of the social security institution on system?s funding deficit
- Tez No: 188315
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN ÇAVUŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya genelinde sosyal güvenlik sistemlerinde özellikle son 25 seneden bu yana yenidenyapılanma ihtiyacı hissedilmektedir. Bu ihtiyacın ana nedeni, 20. yüzyıl içerisinde genelsosyo-ekonomik sartların oldukça hızlı değismesi ve sosyal güvenlik sistemlerinin yasanan budeğisime uyum sağlayacak nitelikte olmamasıdır. Ülkeler yeni ekonomik ve sosyal yasamauygun bir sosyal güvenlik sisteminin olusturulabilmesi için sosyal güvenlik sistemlerindegenis kapsamlı reformlar yapmaktadırlar. Bu süreçte Türk sosyal güvenlik sistemi de, dünyaile paralel olarak aynı sorunlarla karsı karsıya kalmıs ve yeniden yapılanmaya gereksinimduymaya baslamıstır. Ülkemizde özellikle sistemin verdiği finansman açıkları çok ciddiboyutlara varmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin temel finansalsorunlarını ortaya koyarak, 5510 ve 5502 sayılı Kanunlar ile sosyal yardımlar ve primsizödemeler kanun tasarısı çerçevesinde sosyal güvenlik sistemizde gerçeklestirilen reformun bufinansman açıklarına olan olası etkilerini değerlendirmektir.Anahtar KelimelerSosyal güvenlik, sosyal güvenlik reformu, sosyal güvenliğin finansmanı, Sosyal GüvenlikKurumu
Özet (Çeviri)
During the last 25 years there has been a strong need for reforming the social security systemsin all over the world. The main reason for this need is the inability of the social securitysystems in adopting themselves to the rapid change in the socio-economic conditions of the20th century. Recently, most countries go through large scoped reforms in social securitysystems for creating a system which is suitable for the new social and economic life. Parallelto the world Turkish social security system experienced the same problems, especiallyfunding deficit of the social security system reaches to the very serious figures. This has led toattempts for reforming the system until recently in Turkey. In this respect, this thesis aims atidentifying the essential financial problems of the social security system and evaluates thepossible effects of the reform on system?s funding deficit in the context of the Act no. 5510,Act no. 5502 and the outline on the social assistance and non-premium payment.Key WordsSocial security, social security reform, social security financing, Social Security Institution