Sosyal güvenlik sistemi finansmanı ve 2010-2016 yılları finansman açıklarının karşılaştırılması
System of social security financing and comparison of 2010-2016 financing deficits
  1. Tez No: 624501
  2. Yazar: SHAFIGA AHMADOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Sosyal Güvenlik Kurumunun finansmanı ve 2010-2016 yılları arasındaki finansman açıklarının nedenleri ve boyutlarını araştırarak, ilgili dönem içindeki durumu değerlendirmektir. Tez çalışmasının birinci bölümünde sosyal güvenlik kavramı, sosyal güvenliğin amacı ve işlevi, konusu, sistemin fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümde sosyal güvenlik sisteminin finansman yöntemleri, finansman kaynakları ve son olarak sosyal güvenlik finansman açıkları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, finansman açıkları yıllar itibariyle değerlendirilip, finansman açıklarını önlemeye yönelik tedbirler ele alınmıştır. Sonuç olarak; Sosyal Güvenlik Kurumu'nun toplam gelirlerinin toplam giderleri karşılama oranı 2010 ila 2016 yılları arasında iyileşme göstermekte olup; 2010 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan transferler 55.244 TL iken 2016 yılında bu rakam yaklaşık 2 kat artarak 106.550 TL seviyesine yükselmiştir. Buradan yola çıkarak; Türkiye'deki sosyal güvenlik açılarının nedenleri birbirine bağlı, bağımlı ve içselleşmiş durumların bir arada değerlendirilmesi ve bu düşünceyle mücadele edilmesinin önemli olduğu görülmektedir. Ancak bu mücadelenin başarılı olması istenilen sonuçlara ulaşabilmesi için, yasal ve idari anlamda yapılan düzenlemelerin etkin politika araçları ile desteklenmesi ve bu mücadeleyi de tüm toplumun desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the situation within the relevant period of Social Security Institution financing and the cause of 2010-2016 financing gaps by researching the dimensions. In the first part of the thesis study, the concept of social security, the purpose and function of social security, the function of the system are examined. In the second part, methods of financing the social security system, financing sources and finally social security financing deficits have been examined in detail. In the third part of the study, the financial deficits were evaluated over the years and measures were taken towards to prevent financial deficits. As a result; the ratio of the Social Security Institution's total incomes to total expenditures is improving between 2010 and 2016; while the transfers made to the Social Security Institution in 2010 were 55.244 TL, this figure increased by two times in 2016 to 106.550 TL. Starting from this point of view, it seems to be important that the reasons of the social security deficits in Turkey are evaluated together with the interdependent, dependent and internalized situations and fightigh with this thought is also important. However, in order for this struggle to be successful and to reach the desired result, it is necessary that the legislative and administrative arrangements are supported by effective policy tools and that the whole society should support this fight.